Rafał Trzaskowski o III linii metra: Lada moment ruszymy z pracami przygotowawczymi

- To moment, na który warszawianki i warszawiacy czekali. Na dobre rozpoczynamy kolejną wielką inwestycję w stolicy - mówił o nowej linii metra Rafał Trzaskowski. Niebawem zaczną się przygotowania do pierwszego etapu prac.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, niedawno podjął decyzję o budowie trzeciej linii metra. W poniedziałek zapowiedział, że podczas najbliższej sesji Rady Warszawy radni zadecydują o przesunięciu pieniędzy na pierwszy etap prac. W czwartek Rada przyjęła projekt.

Zobacz wideo Godziny szczytu, Białołęka - "Mordor". Lepiej rowerem, autem czy komunikacją? Sprawdziliśmy

Rafał Trzaskowski: Mamy to!

Budowie trzeciej linii metra sprzeciwiają się m.in. działacze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Rzeczniczka tej organizacji powiedziała, że mieszkańcy stolicy chcą rozbudowy metra, ale "z głową". Wspomniała o trwającym kryzysie budżetowym miasta, a także przewidzianej trasie nowej linii, która miałaby przebiegać tak, jak gdyby sugerowano się nową zabudową i późniejszą sprzedażą mieszkań.

Mimo tych zarzutów Rada Warszawy w czwartek zaakceptowała projekt przesunięcia środków na budowę trzeciej linii metra.

Mamy to! Rada Warszawy przyjęła dziś projekt ws. przesunięcia środków na budowę III linii metra. Dzięki temu lada moment ruszymy z pracami przygotowawczymi. Działamy!

- napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski

Trzecia linia metra: powstanie z myślą o 180 tysiącach mieszkańców Pragi-Południe

Budowa trzeciej linii metra będzie kolejną częścią projektu "Nowe Otwarcie", który ma pokazać wizję Warszawy według Trzaskowskiego. M3 połączy Pragę-Południe z centrum i stworzy dwa połączenia obu brzegów miasta. Stacja Stadion Narodowy stanie się kluczowym węzłem komunikacyjnym prawobrzeżnej Warszawy, umożliwiającym przesiadkę do pociągów na dworcu PKP, linii autobusowych i tramwajów.

Pierwsze sześć stacji ma być gotowe do 2028 roku. Będą to:

  • Dworzec Wschodni,
  • Mińska,
  • Rondo Wiatraczna,
  • Ostrobramska,
  • Jana Nowaka-Jeziorańskiego,
  • Gocław.
Więcej o: