Jolanta Brzeska nie otrzyma tytułu honorowego obywatela Warszawy. Radni KO zdjęli projekt z obrad

Warszawscy radni zdjęli z porządku obrad projekt uchwały dotyczącej nadania Jolancie Brzeskiej honorowego obywatelstwa miasta. Projekt został przygotowany przez radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Wniosek o wykreślenie punku z obrad zgłosił radny Jarosław Szostakowski z Koalicji Obywatelskiej. Powiedział, że Jolanta Brzeska jest osobą zasłużoną dla miasta, ale honorowe obywatelstwo jest wyróżnieniem przyznawanym głównie osobom żyjącym. Wskazał, że w historii stolicy było wiele osób zasłużonych dla miasta i kraju, które honorowego obywatelstwa nie otrzymają.

Wniosku o uhonorowanie Jolanty Brzeskiej bronił radny Wiktor Klimiuk z Prawa i Sprawiedliwości. Powiedział, że Jolanta Brzeska została zamordowana, ponieważ walczyła o podstawowe prawa mieszkańców Warszawy. Podkreślił, że swoją postawą zasłużyła na pośmiertne otrzymanie tytułu honorowego obywatela Warszawy.

Jolanta Brzeska była działaczką stołecznego ruchu lokatorskiego, walczyła z nielegalną reprywatyzacją. Została zamordowana 1 marca 2011 roku w Lesie Kabackim. Do dziś przebieg morderstwa nie został wyjaśniony, a jego bezpośredni sprawcy oraz ich mocodawcy nie zostali ukarani.

Więcej o: