Nowy most w Warszawie. Rafał Trzaskowski zaskoczył propozycją patronki. "Proszę o czas, żeby to przetrawić"

Prezydent Warszawy zaproponował, aby patronką nowego mostu, na południu obwodnicy Warszawy, została Anna Jagiellonka. Radni, choć pochwalają wybór, nie kryją zaskoczenia pomysłem Rafała Trzaskowskiego i proszą o czas do namysłu.

Z podjęciem decyzji w tej sprawie stołeczni radni wolą zaczekać. Choć most południowy został otwarty kilka miesięcy temu, nadal nie nadano mu patrona.

Most Południowy w Warszawie nadal bezimienny

W środę po raz kolejny zebrała się komisja nazewnictwa, by rozważyć nadanie imienia mostowi na południowej obwodnicy Warszawy. W ubiegłym roku stołeczni radni zaproponowali kilka pomysłów, chcieli nazwać most imieniem m.in. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Bitwy Warszawskiej czy Legionów Piłsudskiego. Decyzje w tej sprawie przesunięto do czasu jego otwarcia, jednak most został oddany do użytku trzy miesiące temu, a nazwy w dalszym ciągu brak.

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy - tunel na UrsynowiePOW. Drogowcy pokazali zdjęcia z budowy tunelu na Ursynowie. "Dzieje się"

Zaskakujący pomysł Rafała Trzaskowskiego

Do nazewnictwa mostu powrócono. Jak informuje "Wyborcza", radni mieli już głosować, a wtedy dyrektor biura kultury w ratuszu Artur Jóźwik powiedział: - Chciałbym przekazać, że od pana prezydenta Rafała Trzaskowskiego wyszła inicjatywa, żeby to był most Anny Jagiellonki. Ważny jest kontekst tego obiektu. Jóźwik przypomniał zgromadzonym, że żona Batorego ukończyła budowę pierwszego mostu w stolicy w 1573 r. Czyny królowej upamiętniono już ulicą: "Mostową", która znajduje się na warszawskiej starówce. Most został zbudowany z drewna, miał długość około 500 metrów i uchodził za wybitną europejską konstrukcję. Budowla zrewolucjonizowała sposób transportu między jednym a drugim brzegiem Wisły.

Zobacz wideo Pędził ferrari prawie 200 km/h mostem Północnym w Warszawie. Nie miał przeglądu technicznego

Jak na pomysł Trzaskowskiego zareagowali politycy?

- Mówiło się, że Anna Jagiellonka to najbrzydsza królowa, a ona trochę rzeczy jednak zrobiła - zauważyła przewodnicząca komisji Anna Nehrebecka, która nie ukrywała, że pomysł Trzaskowskiego przypadł jej do gustu. Słowa uznania dla propozycji prezydenta Warszawy miał również polityk PiS Filip Frąckowiak.

- Ta patronka dla mostu rzeczywiście ma jakiś sens, choć nasze środowisko było przyzwyczajone do wcześniejszych propozycji, np. "mostu Bitwy Warszawskiej". Nazwa "most Anny Jagiellonki" mi się podoba, ale proszę o dodatkowy czas, żeby to jeszcze przetrawić - wyjaśnił.

Nieoczekiwaną propozycją zdziwiona była też Anna Auksel-Sekutowicz z Nowoczesnej - Trochę jestem zaskoczona. Mamy niedobór mostów i chyba powinniśmy dostać chwilę, żeby przedyskutować tę nazwę - stwierdziła.

W tej sprawie wypowiedziała się także radna Monika Jaruzelska. - Tylko żebyśmy nie popadli w jakiś obłęd, że wszystko nazywamy teraz kobietami - dodała, nawiązując do rozmów na temat zmiany nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet. Zespół Nazewnictwa Miejskiego jest przeciwny nazwaniu mostu imieniem królowej, argumentując to tym, że ma już ona swoją ulicę na Młocinach. Na decyzję radnych poczekamy do następnego spotkania komisji.

Monika JaruzelskaCo z Rondem Praw Kobiet? Jaruzelska przeciwna kasowaniu imienia Dmowskiego. Mówi o "trybie rewolucyjnym"

Więcej o: