Będzie trzecia linia metra. Trzaskowski: Warszawa składa się z dwóch brzegów, które trzeba scalać

- To nie była łatwa decyzja, bo sytuacja finansowa miasta jest naprawdę trudna. Warszawa musi jednak stać się nie tylko idealnym miejscem do pracy, ale także wymarzonym miejscem do życia - mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, który podjął decyzję o budowie trzeciej linii metra.

Linia M3 połączy Pragę-Południe z centrum i stworzy dwa połączenia obu brzegów Warszawy. Do 2028 roku powstanie pierwszych sześć stacji M3 i będzie to kosztowało 41 mln złotych. Szacuje się, że z pierwszego odcinka tej linii będzie w ciągu doby korzystać ponad 315 tys. pasażerów. 

Zobacz wideo Miasto było skazane na korki, dlatego zbudowali podwieszane metro

Trzecia linia metra. Decyzja podjęta mimo problemów budżetowych stolicy

Ratusz Stołeczny poinformował w poniedziałek, że Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podjął decyzję o budowie trzeciej linii metra. Na najbliższej sesji Rady Warszawy radni mają zdecydować o przesunięciu pieniędzy na pierwszy etap prac. 

To moment, na który warszawianki i warszawiacy czekali. Na dobre rozpoczynamy kolejną wielką inwestycję w stolicy – budowę III linii metra! Dzięki temu już za kilka lat dogodnie połączy ona Pragę-Południe z centrum, a docelowo stworzy 2 nowe połączenia obu brzegów

- napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski. Ratusz przyznał na stronie internetowej, że nowa linia metra powstanie mimo problemów budżetowych Warszawy.

Trzecia linia metra powstanie z myślą o mieszkańcach Pragi-Południe

Budowa metra to kolejna część projektu "Nowe Otwarcie", którego celem jest pokazanie wizji prezydentury Rafała Trzaskowskiego. Wcześniej, w ramach tego projektu, zapowiedziano budowę pieszo-rowerowego mostu przez Wisłę, rozpoczęcie przebudowy tzw. Placu Pięciu Rogów, ogłoszenie konkursu na plan architektoniczny ulicy Chmielnej i rozpisanie przetargu na przebudowę i zwężenie ulicy Marszałkowskiej.

Warszawa to miasto równowagi i harmonii. To tu spotyka się historia z nowoczesnością. Pod dachem Warszawy mieszkają przyjezdni i rdzenni warszawiacy, tu w końcu manifestują swoje poglądy i idee ludzie z całkowicie innych światów. Właśnie dlatego tak istotne jest, żebyśmy zawsze pamiętali również o tym, że Warszawa składa się z dwóch brzegów i budowali jak najwięcej mostów i połączeń, które będą ją zszywać i scalać

- mówił Trzaskowski.

Trzecia linia metra. Jak będzie przebiegać?

M3 powstanie z myślą o 180 tysiącach mieszkańców Pragi-Południe. Nowa linia będzie poprowadzona ze stacji Stadion Narodowy na Dworzec Wschodni, Mińską, Rondo Wiatraczna, Ostrobramską, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i stację Gocław. Powstanie też odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce. Stacja Stadion Narodowy stanie się kluczowym węzłem komunikacyjnym prawobrzeżnej Warszawy, umożliwiającym przesiadkę do pociągów na dworcu PKP, linii autobusowych i tramwajów - informuje www.um.warszawa.pl.

Więcej o: