Na Mazowszu najwięcej zakażeń od początku epidemii. "Takiego obłożenia nie było od listopada"

W ciągu doby odnotowano 3756 zakażeń na terenie województwa mazowieckiego. Niepokojące doniesienia płyną ze szpitali tymczasowych, m.in. ze Szpitala Narodowego, gdzie zaczyna brakować łóżek. - Takiego obłożenia i takiej liczby ciężkich stanów nie było na pewno od listopada - mówi RMF FM dr Konstanty Szułdrzyński ze szpitala MSWiA w Warszawie.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w ciągu doby przybyło 21 045 przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej (3756 zakażeń) odnotowano na terenie województwa mazowieckiego. Jak podaje TVN Warszawa, to najgorszy wynik od początku epidemii. Ostatni raz podobny bilans odnotowano 28 października 2020 roku (3529 przypadków). Łącznie z powodu koronawirusa na Mazowszu zmarły 72 osoby, z czego 18 miało choroby współistniejące.

Zobacz wideo Biznes od roku walczy z pandemią. Jakich rozwiązań szukają firmy?

W samej Warszawie potwierdzono 1493 przypadki zakażenia, a zmarło 19 osób. Wszystkie miały choroby współistniejące. 

Koronawirus na Mazowszu. "Takiej liczby ciężkich stanów nie było od listopada"

RMF FM donosi, że w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym przebywa obecnie 222 pacjentów. Po południu ma zostać tam uruchomiony kolejny moduł z 28 łóżkami. Dr Konstanty Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, która nadzoruje Szpital Narodowy, przyznał, że takiej sytuacji nie było od jesieni. - Jest bardzo duże obciążenie, za tym idzie też duża ilość stanów ciężkich. Nikt nie jest bezpieczny, z wyjątkiem osób zaszczepionych - powiedział w RMF FM. - Takiego obłożenia i takiej liczby ciężkich stanów nie było na pewno od listopada. Na pewno ma na to wpływ mutacja brytyjska wirusa. Wygląda na to, że ci, co się nie zakazili do tej pory, teraz zakażają się masowo - przyznał.

Z ustaleń reportera rozgłośni wynika, że w czwartek mogą zapaść decyzje wojewody mazowieckiego o przekształceniu kolejnych oddziałów na covidowe. Może to dotyczyć m.in. Szpitala Grochowskiego. Ok. godziny 14 ma rozpocząć się konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i rzecznika rządu Piotra Müllera. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że rząd może ogłosić zamknięcie dwóch kolejnych województw - lubuskiego i mazowieckiego.

Więcej o: