Bielany. Nie żyje dyrektor liceum im. Archutowskiego. Uległ tragicznemu wypadkowi w Tatrach

W wieku 51 lat zmarł Tomasz Kowalczyk, wieloletni dyrektor liceum im. Archutowskiego na Bielanach. Uległ tragicznemu wypadkowi podczas wspinaczki w Tatrach - odpadł od ściany podczas podejścia na górę Mnich. - To wspaniała postać, przyjaciel wielu z nas (...). Wszedł na ten szczyt, gdzieś w innym wymiarze - mówił ks. Wojciech Drozdowicz podczas mszy w jego intencji.

Nie żyje Tomasz Kowalczyk, wieloletni dyrektor katolickiego liceum im. Archutowskiego na Bielanach. Jak poinformowali przedstawiciele szkoły, 3 marca uległ poważnemu wypadkowi podczas wspinaczki w Tatrach - na trasie prowadzącej na Mnicha odpadł od ściany i doznał poważnego urazu głowy. Został przewieziony śmigłowcem TOPR do szpitala w Zakopanem. Stamtąd trafił później do placówki w Nowym Targu, ale jego życia nie udało się uratować - zmarł 9 marca.

Bielany. Dyrektor liceum zginął w wypadku podczas wspinaczki w Tatrach

Tomasz Kowalczyk był znany lokalnej społeczności, a w liceum im. Archutowskiego pracował od 14 lat, początkowo jako wicedyrektor, a potem - jako dyrektor. Mszę w jego intencji poprowadził proboszcz bielańskiej parafii, ksiądz Wojciech Drozdowicz (to właśnie na terenie parafii mieści się liceum). - Tomek żył 51 lat. Módlmy się za te krótkie lata. To wspaniała postać, przyjaciel wielu z nas, również ja miałem zaszczyt często się z Tomaszem spotykać. Módlmy się też za Iwonkę, która została sama z czwórką dzieci - mówił Drozdowicz, cytowany przez TVN Warszawa. Jak dodał, Kowalczyk pozostawił żonę i czwórkę dzieci.

Tomasz zawsze kochał góry, ale ostatnie lata jakoś się do tych gór zbliżył. W różne wolne chwile wyjeżdżał w Tatry, żeby wspinać się na te góry. (...) Wszedł na ten szczyt, gdzieś w innym wymiarze. Na ile Tomka znałem, to zawsze był blisko Pana Boga. Dzisiaj chciałem Panu Bogu dziękować za ten wysiłek Tomka, za jego wielkie serce, za wielką pokorę. Ufam, że tam gdzieś wysoko, na szczycie tego Mnicha i jeszcze wyżej

- podkreślił Drozdowicz.

 

Podkreślał, że liczy się 'uczeń, a nie numer w dzienniku, a nauczyciele kierują się zasadą, że kształcąc-wychowują" - podała w komunikacie Archidiecezja Warszawska, która również poinformowała o śmierci dyrektora szkoły. Po pierwszych doniesieniach o wypadku dyrektora szkoły uczniowie zorganizowali całonocne czuwanie modlitewne, a później wzięli udział w modlitwie "różaniec za dyrektora". 

Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Archutowskiego w 2021 r. otrzymało medal "Srebrnej Szkoły" najlepszych Liceów w Polsce w prestiżowym rankingu "Perspektyw".

Więcej o: