Warszawa. Będzie szpital tymczasowy na Okęciu, otwarcie w tym tygodniu. "Kolejna baza miejsc"

- Otwarcie w tym tygodniu wojskowego szpitala tymczasowego na Okęciu zapowiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał, że zostanie też zwiększona liczba łóżek w szpitalu na Stadionie Narodowym.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, został zapytany na konferencji prasowej, jak zostanie poszerzona baza łóżek w Warszawie i na Mazowszu.

Na Mazowszu mamy dość duży potencjał w szpitalach tymczasowych. W samej Warszawie mamy szpital na Narodowym, który w niedługim czasie poszerzy swoją bazę łóżkową. Tam jest wykorzystanych niewiele ponad 200 miejsc. Kolejne 300 miejsc zawsze możemy szybko zwiększyć i taka decyzja jest podejmowana, by udostępnić kolejne miejsca

- przekazał.

Szpital tymczasowy na Okęciu. Ma zacząć działać w najbliższych dniach

Andrusiewicz dodał też, że w tym tygodniu zostanie uruchomiony wojskowy szpital tymczasowy na Okęciu.

Mamy w niedługim czasie do otwarcia szpital wojskowy na Okęciu, gdzie będzie kolejna baza miejsc

- zaznaczył. Dodał, że na Mazowszu są także szpitale tymczasowe w Ostrołęce, Radomiu i w Płocku. - Jest więc baza łóżkowa możliwa do odtworzenia - wskazał.

W Warszawie działa szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Już w listopadzie ubiegłego roku szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział powstanie drugiego szpitala tymczasowego w bazie lotniczej na Okęciu. Będzie go nadzorował Wojskowy Instytut Medyczny. Pierwotnie miał zostać otwarty pod koniec 2020 roku.

Z danych podanych w piątek przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie wynika, że w województwie jest bezpieczny zapas wolnych łóżek i respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Wolne pozostają 943 łóżka i 87 respiratorów.

*

Autorka: Iwona Pałczyńska, PAP

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Więcej o: