Warszawa. 8 marca demonstracja z okazji Dnia Kobiet. Mogą wystąpić utrudnienia w ruchu

- Czasy takie, że nic tylko śmiać się lub płakać, albo wychodzić na ulicę - piszą aktywistki Porozumienia Kobiet 8 marca w opisie poniedziałkowej manifestacji. Z okazji Dnia Kobiet organizowana jest demonstracja, która może spowodować utrudnienia w ruchu.

Strajk Kobiet trwa. Tym razem aktywistki z OSK zachęcają do zbierania podpisów pod projektem ustawy "Legalna aborcja bez kompromisów”. Udział w wydarzeniu zaplanowanym na 8 marca zadeklarowało na facebookowej stronie 1,5 tysiąca ludzi. Kolejne 4,8 jest nim zainteresowane.

Dzień Kobiet bez kompromisów. Po południu demonstracja na Rondzie Dmowskiego 

W poniedziałek 8 marca odbędzie się demonstracja Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Tego dnia można spodziewać się utrudnień w ruchu w okolicy Ronda Dmowskiego.

8 marca, jak co roku widzimy się na Rondzie Praw Kobiet! (dawniej Dmowskiego) Zaczynamy od godziny 16.00.

- można przeczytać na stronie facebookowej wydarzenia. Głównym działaniem ma być zbieranie podpisów pod projektem ustawy "Legalna aborcja bez kompromisów”. 

Jeśli każda/ każdy z nas zbierze tego dnia choćby 10 podpisów pod projektem Legalna aborcja. Bez kompromisów, to będzie prawdziwy prezent dla Nas wszystkich.

- piszą aktywistki.

Zobacz wideo Prof. Kowal: Nie może być tak, że sprawie tak delikatnej jak aborcja jedni narzucą drugim w 100 proc. swoje stanowisko

Pod projektem ustawy może się podpisać każdy pełnoletni obywatel i obywatelka Polski (trzeba podać imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL i złożyć własnoręczny podpis). Projekt zakłada m.in.:

  • prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu,
  • wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę,
  • wprowadzenie dodatkowych rozwiązań dotyczących nadużywania tzw. klauzuli sumienia,
  • depenalizację aborcji (zniesienie kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży),
  • rozszerzenie programu badań prenatalnych na badanie białka PAPP-A.

Karta do zbierania podpisów znajduje się tutaj, a projekt ustawy można przeczytać tutaj. Zapełnione listy możnadostarczyć do biura OSK przy Wiejskiej 16 w Warszawie. 

Więcej o: