Dyspozytor nie miał gdzie skierować karetki z zakażonym pacjentem. "To nie żart. Wszędzie kicha"

- Na całym Mazowszu nie ma już ani jednego szpitala, wykazującego dodatnie miejsca - usłyszała we wtorek załoga karetki pogotowia w Warszawie od dyspozytora. Wstrząsającą rozmowę opisał portal Tvnwarszawa.pl. I choć Mazowiecki Urząd Wojewódzki deklaruje, że na Mazowszu jest ok. 1000 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19, urzędnicy przyznają, że mogą nie być to rzetelne dane.

Portal Tvnwarszawa.pl dotarł do nagrania rozmowy dyspozytora z załogą karetki Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego. Nagranie zostało zarejestrowane we wtorek 2 marca w Warszawie.

Warszawa. Dyspozytor do załogi karetki: nie ma miejsc na całym Mazowszu

Dyspozytor przekazał załodze z pacjentem zakażonym koronawirusem, że "nie ma ich gdzie przekierować" - Na całym Mazowszu nie ma już ani jednego szpitala, wykazującego dodatnie miejsca. To nie jest żart - tłumaczył. - Nie ma Łosic, nie ma Sokołowa, nie ma Wyszkowa, nie ma Pułtuska, Płocka ani Żyrardowa. Wszędzie jest już kicha - dodał.

Ostatecznie pacjent miał zostać przyjęty do jednego z warszawskich szpitali, w którym po dwóch godzinach - według zapowiedzi - miała zostać zwolniona izolatka. - Praktycznie w Warszawie jest brak miejsc covidowych. Zero, wszędzie zero - komentuje w rozmowie z Tvnwarszawa.pl dyrektor Meditransu Karol Bielski. Pacjenci ze stolicy byli więc wożeni w ostatnich dniach np. do placówek w Sierpcu, Płocku czy Pułtusku.

Rzeczniczka urzędu Ewa Filipowicz przekazała portalowi Tvnwarszawa.pl, że wolne miejsca są - np. w Szpitalu Południowym jest wolnych 36 miejsc, a w Płocku - 34. 

Burmistrz Woli o "papierowych łóżkach"

Z informacji dostępnych na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w środę o godz. 16 na terenie województwa z 3,5 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19 zajętych było 2529. "Szkoda tylko, że pacjent nie może przeprowadzić się do rzeczywistości, w której wojewoda ma 1035 wolnych łóżek" - ironizował na Twitterze Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący Klubu Radnych KO i Komisji Zdrowia w Sejmiku Mazowsza, burmistrz dzielnicy Wola. Nazwał te łóżka "łóżkami papierowymi".

"Informacje o liczbie łóżek dla pacjentów z COVID-19 dostępne na stronie pochodzą z raportów przekazywanych przez szpitale. Dlatego tak ważne jest rzetelne raportowanie, o co apelował dziś Wojewoda podczas spotkania z dyrektorami szpitali. Od tego zależą kolejne decyzje" - skomentował Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Zobacz wideo Nowe szczepy koronawirusa. "To wyścig zbrojeń" (wypowiedź z 25 lutego)

Koronawirus. Rząd uruchamia szpitale tymczasowe

W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w dziewięciu województwach zostaną uruchomione szpitale tymczasowe. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że decyzję w tej sprawie podjęto na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Szpitale powstaną w woj. dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

Okres uruchamiania tego typu szpitali to 2-3 dni. "Będzie się to odbywało poprzez zwiększenie bazy łóżkowej w już funkcjonujących szpitalach tymczasowych i poprzez uruchomienie szpitali, które aktualnie mają status pasywny" - informuje resort zdrowia.

W środę poinformowano o 15 698 nowych zakażenia koronawirusem. Zmarło 309 osób.

Więcej o: