Warszawa. Wirus ptasiej grypy wykryty na terenie zoo. Zostały wdrożone specjalne procedury

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że u martwej dzikiej kaczki znalezionej na terenie warszawskiego zoo wykryto wirusa ptasie grypy typu HPAI. Na terenie ogrodu zoologicznego wdrożono specjalne procedury.

U wolno żyjącej kaczki rasy karolinka, którą znalezioną martwą na terenie warszawskiego zoo, wykryto wirusa ptasiej grypy. Typ HPAI został potwierdzony w laboratorium Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. "Główny Lekarz Weterynarii informuje o wyznaczeniu 1. w 2021 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce, stwierdzonego na postawie wyników badań laboratoryjnych" - czytamy w komunikacie.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w związku ze stwierdzeniem HPAI w ogrodzie zoologicznym wdrożone zostały stosowne procedury w sprawie zwalczania ptasiej grypy.

Ptasia grypa. W Rosji pierwsze na świecie zachorowania wśród ludzi, w Polsce nowe ogniska wśród zwierzątPtasia grypa w Polsce. W Warszawie znaleziono martwego łabędzia

Ptasia grypa w Warszawie

19 lutego na Kanale Żerańskim znaleziono martwego łabędzia. Badania wykazały, że był on zakażony wirusem ptasiej grypy typu H5N8.

We wtorek warszawska "Gazeta Wyborcza" podała, że warszawskie zoo zdecydowało się chronić mieszkające w ogrodzie ptaki. - Dlatego też (...) musimy zamknąć Halę Wolnych Lotów oraz zabrać wszystkich ptasich mieszkańców z wybiegów zewnętrznych - podkreślili pracownicy, których cytuje "Wyborcza". Jak dodali, to działanie prewencyjne, które ma uchronić kolejne ptaki przed zakażeniem. "Schowane" zostały m.in. flamingi, pingwiny i bociany.

Ptasia grypa wywoływana jest przez wirusa grypy typu A, groźnego przede wszystkim dla zwierząt. O tym, czym dokładnie jest i czy jest groźna dla człowieka, można przeczytać tutaj:

Ptasia grypaPtasia grypa: czy jest groźna dla ludzi? Jakie są objawy i leczenie

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Jak wygląda kwalifikacja osób ze schorzeniami?

Przypominamy, że mieszkańcy mają obowiązek informowania Powiatowego Lekarza Weterynarii o każdym przypadku znalezienia martwego ptaka. Takie zgłoszenia można kierować pod numer 536 310 809.

Więcej o: