Warszawa. Zniknęła tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego. "Dowiedzieliśmy się z mediów"

Żoliborska tablica pamiątkowa Lecha Kaczyńskiego zniknęła po niemal sześciu latach od odsłonięcia. Rzeczniczka prasowa dzielnicy poinformowała, że o jej braku dowiedziano się z mediów społecznościowych i na razie nie wiadomo, co się z nią stało. Sprawa będzie jednak wyjaśniana.
Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską

Marcin Dobski, dziennikarz "Wprost" napisał w poniedziałek 1 marca na swoim Twitterze: "W 2015 odsłonięto na Żoliborzu tablicę upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2021 zniknęła". 

- O braku tablicy dowiedzieliśmy się z mediów społecznościowych. Nie mamy wiedzy na temat przyczyny jej zniknięcia - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Żoliborza Donata Wancel. Dodała także, że brak w tym miejscu monitoringu "trudno więc nam się odnieść do przyczyny zniknięcia tej tablicy". Zapewniła jednak, że sprawa ta będzie wyjaśniana. 

Jacek SasinSasin zapowiedział budowę pomnika Lecha Kaczyńskiego. "Będzie zbiórka społeczna"

Tablica upamiętniająca prezydenta Jarosława Kaczyńskiego zniknęła

Tablica poświęcona byłemu prezydentowi wisiała przy ulicy Pawła Suzina 3 - tam, gdzie urodził się Lech Kaczyński. Odsłonięta została w połowie maja 2015 roku przez jego córkę Martę Kaczyńską oraz brata Jarosława Kaczyńskiego. W uroczystości brali udział także parlamentarzyści PiS, władze dzielnicy i okoliczni mieszkańcy.

Tablicę ufundowała dwójka warszawskich radnych, Olga Johann i Michał Grodzki. Wykonano ją według wzorów obowiązujących w Miejskim Systemie Informacji - była to szklana tafla z czarno-białym zdjęciem. "Wyborcza" podkreślała jednak jeszcze w 2015 roku, że zamieszczona na niej treść "jest dużo dłuższa niż sylwetki historycznych osób uwiecznianych na tego typu tablicach". Zdecydowano się bowiem na wyliczenie wszystkich funkcji prezydenta Kaczyńskiego:

"W tym budynku 18 czerwca 1949 r. urodził się Lech Kaczyński, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, działacz opozycji przed 1980 r., współpracownik Biura Interwencji KOR. W sierpniu 1980 r. doradca komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Internowany w stanie wojennym, senator RP w l. 1989-1991, poseł na Sejm w l. 1991-1993, wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność w l. 1990-1991, minister stanu d.s. bezpieczeństwa w Kancelarii Prezydenta RP w 1991 r. Prezes NIK w l. 1992-1995, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w l. 2000-2001, współzałożyciel i pierwszy prezes Prawa i Sprawiedliwości, Prezydent Warszawy w l. 2002-2005, pomysłodawca i twórca Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2005 r. wybrany prezydentem RP. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej. Kawaler Orderu Orła Białego, Orderu Odrodzenia Polski I Klasy oraz pośmiertnie uhonorowany tytułem Narodowego Bohatera Gruzji. 

Jarosław KaczyńskiPrezes PiS: Trzeba by zrobić całe muzeum imienia Lecha Kaczyńskiego

Więcej o: