Uchwałę w tej sprawie przyjęto w grudniu 2019 roku. Przyjęte przepisy wprowadzały zryczałtowaną kwotę za wywóz śmieci - w wysokości 65 zł miesięcznie od mieszkania i 94 zł od zabudowy jednorodzinnej. Wywołało to głosy sprzeciwu. Nowe przepisy zaskarżyła do sądu spółdzielnia mieszkaniowa RSM "Praga".
Teraz Maciej Maciejowski, były miejski radny, poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwały.
Jak podaje tvnwarszawa.pl, według WSA w Warszawie rada miasta miała do wyboru różne metody naliczania opłat za śmieci: według liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, ilości zużytej wody, powierzchni danego lokalu albo od gospodarstwa domowego. Przy wyborze tej ostatniej metody, jak uznał sąd, nie powinno być różnych stawek.
W uzasadnieniu orzeczenia, którego fragment przytacza portal, czytamy, że zgodnie z ustawą "w przypadku metody od gospodarstwa domowego powinna być uchwalona jedna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami".
Od wyroku odwoła się stołeczny ratusz. - Nie zgadzamy się z wyrokiem WSA, chociażby z tego względu, że uchwała była realizowana na podstawie ustawy znowelizowanej w 2019 roku. W Polsce jest to pierwszy wyrok, który kwestionuje zróżnicowanie stawek za gospodarowanie odpadami w uchwale. Jako miasto składamy kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego - skomentowała tvnwarszawa.pl Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza.
Czy w przypadku utrzymania wyroku, miasto zwróci pieniądze mieszkańcom? - Nie mamy obaw, że te środki finansowe będą zwracane z tego względu, że opieraliśmy się literalnie na ustawie. Jeżeli opieraliśmy się na ustawie, tak jak inne miasta w Polsce, to by oznaczało, że wszystkie inne uchwały w kraju zawierają błędy - powiedziała portalowi Gałecka.
Obecnie obowiązujące stawki za wywóz śmieci będą obowiązywały do końca marca. Według uchwały z ubiegłego roku, od kwietnia 2021 r. opłaty będą powiązane z ilością zużytej wody. Prokuratura zaskarżyła uchwałę w tej sprawie, ale sąd odrzucił wniosek.