Sąd unieważnił stawki za wywóz śmieci. Ratusz się odwoła. "Nie mamy obaw, że środki będą zwracane"

Sąd unieważnił przyjęte w 2019 roku stawki za wywóz śmieci. Według WSA wprowadzone drogą uchwały dwie wysokości opłat, uzależnione od rodzaju zabudowy, łamią przepisy ustawy. Warszawski ratusz zapowiedział odwołanie się od orzeczenia.

Uchwałę w tej sprawie przyjęto w grudniu 2019 roku. Przyjęte przepisy wprowadzały zryczałtowaną kwotę za wywóz śmieci - w wysokości 65 zł miesięcznie od mieszkania i 94 zł od zabudowy jednorodzinnej. Wywołało to głosy sprzeciwu. Nowe przepisy zaskarżyła do sądu spółdzielnia mieszkaniowa RSM "Praga". 

Teraz Maciej Maciejowski, były miejski radny, poinformował w mediach społecznościowych, że Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwały.

Warszawa. Sąd administracyjny uchylił stawki za odbiór śmieci

Jak podaje tvnwarszawa.pl, według WSA w Warszawie rada miasta miała do wyboru różne metody naliczania opłat za śmieci: według liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, ilości zużytej wody, powierzchni danego lokalu albo od gospodarstwa domowego. Przy wyborze tej ostatniej metody, jak uznał sąd, nie powinno być różnych stawek. 

W uzasadnieniu orzeczenia, którego fragment przytacza portal, czytamy, że zgodnie z ustawą "w przypadku metody od gospodarstwa domowego powinna być uchwalona jedna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami". 

Od wyroku odwoła się stołeczny ratusz. - Nie zgadzamy się z wyrokiem WSA, chociażby z tego względu, że uchwała była realizowana na podstawie ustawy znowelizowanej w 2019 roku. W Polsce jest to pierwszy wyrok, który kwestionuje zróżnicowanie stawek za gospodarowanie odpadami w uchwale. Jako miasto składamy kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego - skomentowała tvnwarszawa.pl Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza. 

Zobacz wideo Do jakiego kontenera wrzucić paragon, a gdzie stare ubrania? Wyjaśniamy

Czy w przypadku utrzymania wyroku, miasto zwróci pieniądze mieszkańcom? - Nie mamy obaw, że te środki finansowe będą zwracane z tego względu, że opieraliśmy się literalnie na ustawie. Jeżeli opieraliśmy się na ustawie, tak jak inne miasta w Polsce, to by oznaczało, że wszystkie inne uchwały w kraju zawierają błędy - powiedziała portalowi Gałecka. 

Obecnie obowiązujące stawki za wywóz śmieci będą obowiązywały do końca marca. Według uchwały z ubiegłego roku, od kwietnia 2021 r. opłaty będą powiązane z ilością zużytej wody. Prokuratura zaskarżyła uchwałę w tej sprawie, ale sąd odrzucił wniosek. 

Więcej o: