Warszawa. Powstanie hostel interwencyjny dla osób LGBT+. Ruszył konkurs

W Warszawie powstanie hostel interwencyjny dla osób LGBT+. Będzie to realizacja pierwszego postulatu "Warszawskiej Deklaracji LGBT+", przygotowanej przez stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza. Trwa konkurs dla organizacji pozarządowych na prowadzenie tego punktu.

Wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra, ogłosiła we wtorek konkurs na prowadzenie całodobowego punktu schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób LGBT+.

Machnowska-Góra: zamieszkają tam ci, którzy znaleźli się w naprawdę trudnej sytuacji

Cieszę się, że udało się znaleźć miejsce, w którym schronienie znajdą osoby LGBT w kryzysie bezdomności. Zamieszkają tam ci, którzy znaleźli się w naprawdę trudnej sytuacji; musieli opuścić dom albo zostali z niego wyrzuceni. Zwłaszcza w ostatnich latach, w związku z nagonką, sytuacja takich osób jest bardzo trudna. Od organizacji pozarządowych wiemy, że pomoc jest bardzo potrzebna

- mówiła wiceprezydentka Warszawy "Gazecie Wyborczej". Dodała, że organizacja pozarządowa, która wygra, będzie prowadziła całodobowy ośrodek, w którym osoby doświadczające przemocy, często bez środków do życia i pomocy bliskich, znajdą bezpieczne schronienie.

Warszawska Deklaracja LGBT+. Hostel realizacją pierwszego punktu

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza przygotowało dokument, "Warszawską Deklarację LGBT+", który odpowiada na potrzeby społeczności LGBT+ i postuluje konkretne działania, mające na celu poprawę sytuacji tych osób. Pierwszym postulatem jest stworzenie hostelu interwencyjnego.

Brak regulacji prawnych odpowiadających na potrzeby osób LGBT+ to problem dotyczący nie tylko prawa krajowego(...), lecz również działań samorządów lokalnych. To samorząd jest najbliżej potrzeb mieszkańców i mieszkanek (również osób LGBT+) i ma bezpośredni wpływ na ich codzienne życie. Oprócz nielicznych wyjątków, w Polsce nie dzieje się w tej materii prawie nic (...)

- napisano na stronie internetowej stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, gdzie można zapoznać się z pozostałymi postulatami. Deklarację podpisał w lutym 2019 roku Rafał Trzaskowski.

Miłość Nie Wyklucza: Wreszcie możemy pochwalić stronę miejską

Cieszymy się, że wreszcie możemy pochwalić stronę miejską za wywiązanie się ze zobowiązań. Sytuacja osób LGBT+ w Polsce i w Warszawie jest naprawdę zbyt trudna, żeby obstawać przy fasadowych i czysto wizerunkowych działaniach

- powiedział o tej decyzji Hubert Sobecki, współprzewodniczący stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, jak cytuje portal wawalove.wp.pl.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty w kwietniu. Być może od czerwca pierwsi mieszkańcy będą mogli już znaleźć schronienie w warszawskim hostelu interwencyjnym. Jak informuje portal wawalove.wp.pl, podobne konkursy ogłosiły ostatnio również Kraków i Poznań.

Zobacz wideo Magdalena Biejat o projekcie "Stop LGBT" Kai Godek
Więcej o: