Nowolipki. Drzwi zabytkowego kościoła oblane czerwoną farbą. Policja poszukuje sprawców

Warszawska policja poszukuje osób, które oblały farbą drzwi zabytkowego kościoła pod wezwaniem Św. Augustyna przy ulicy Nowolipki.

"Sprawcy w nocy z 19 na 20 lutego około godziny 00:10 weszli na teren przyległy do kościoła i czerwoną farbą pomalowali drzwi wejściowe, powierzchnię przed drzwiami i ścianę" - poinformowała na Twitterze Komenda Stołeczna Policji.

- Zostało złożone pisemne zawiadomienie do komendy na Woli. Policjanci będą ustalać świadków i szukają sprawców - podkreślił, jak cytuje TVN Warszawa, Piotr Świstak z KSP. Jak dodał, domniemani sprawcy zostali uchwyceni przez kamerę monitoringu. Nagranie można zobaczyć poniżej:

Zobacz wideo Nowolipki. Policja poszukuje sprawców, którzy oblali kościół czerwoną farbą

Policja prosi o pomoc

Kościół pod wezwaniem Świętego Augustyna jest wpisany do rejestru zabytków. Jak podaje TVN24, największe zniszczenia widoczne są na lewym skrzydle drzwi, ale farba widoczna jest również na murze i posadzce przy wejściu. Osoby posiadające wiedzę na temat zdarzenia i sprawców proszone są o kontakt pod numerami telefonu 47 723 94 38 lub 47 723 94 26.

Pierwszą mszę w kościele przy ul. Nowolipki 18 odprawiono w październiku 1896 roku. Był jednym z nielicznych budynków warszawskich ocalałych w czasie wojny. 7 października 1959 roku miało tam dojść do tzw. cudu na Nowolipkach. Ludzie idący na mszę wieczorną na wieży świątyni mieli dostrzec poświatę, a w niej postać Matki Boskiej.

W kwietniu 2019 roku agresywny mężczyzna wszedł na plebanię, zaatakował przebywającego tam 65-latka, który zmarł w wyniku poniesionych obrażeń. Napastnika próbował powstrzymać ksiądz, jednak również został uderzony.

Więcej o: