Honorowe Obywatelstwo Warszawy. Działacze Razem chcieli odebrać je niektórym hierarchom Kościoła

Działacze Partii Razem złożyli petycję, w której wnoszą o zmianę mechanizmu przyznawania Honorowego Obywatelstwa Warszawy, a także o możliwość odbierania tego wyróżnienia. Ich zdaniem niektórzy spośród hierarchów Kościoła nie zasługują na nie przez tuszowanie nadużyć seksualnych w Kościele.

W czwartek działacze partii Razem złożyli petycję w sprawie wprowadzenia mechanizmu odbierania honorowego obywatelstwa Warszawy. Działacze Razem chcą, aby to obywatelstwo stracił Jan Paweł II, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź czy arcybiskup Henryk Hoser.

Działacze partii Razem chcieli pozbawić honorowego obywatelstwa hierarchów Kościoła

W swojej petycji działacze partii Razem zawarli wniosek o zmianę uchwały w sprawie zasad i trybu nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy oraz pozbawienia tego obywatelstwa wybranych hierarchów Kościoła katolickiego.

Ich zdaniem, hierarchowie wymienieni w petycji nie zasługują na to miano ze względu na tuszowanie i ukrywanie nadużyć o podłożu seksualnym w Kościele katolickim, jak podaje tvn24.pl.

Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy zapowiedział, że będzie głosował za. 

Moja decyzja jest konsekwencją moich wcześniejszych wyborów, że uchwała dotycząca honorowego obywatelstwa powinna być zmieniona w taki sposób, że powinna dawać możliwość Radzie Miasta stołecznego Warszawy odebrania honorowego obywatelstwa

- jak cytuje wiceprzewodniczącego Rady tvn24. Potapowicz zastrzegł jednak, że nie popiera tej decyzji bezrefleksyjnie, nie uważa, że honorowe obywatelstwo powinien stracić również papież Jan Paweł II, aczkolwiek podkreślił, że wśród wyróżnionych są osoby, które na to nie zasługują.

Działacze Razem: Rada Warszawy odrzuciła naszą petycję

Stołeczni radni podczas głosowania odrzucili petycję, którą złożyła partia Razem. Działacze poinformowali o tej decyzji w mediach społecznościowych.

Zobacz wideo Kto powinien się zająć sprawą pedofilii w polskim kościele?
Więcej o: