Działania w Szpitalu Praskim są nadzorowane przez konserwatora zabytków. Na renowację przeznaczono 30 milionów złotych.
Budynek B Szpitala Praskiego nie był użytkowany już od dłuższego czasu. Przeprowadzany remont ma poprawić jego stan techniczny. “Zakres prowadzonych obecnie prac nie obejmuje zmian w zewnętrznej bryle, jedynie we wnętrzach. Do tej pory wykonawca zdemontował instalację elektryczną i sanitarną, zerwał wykładziny podłogowe, wymontował stolarkę okienną i drzwiową oraz podwieszane sufity” - poinformował o pracach na terenie Szpitala Praskiego urząd miasta. Skuto również tynk ze ścian parteru i piętra oraz zakończono rozbiórkę ścian działowych.
Jak informuje ratusz, w budynku B po remoncie będzie prowadzona działalność z zakresu pomocy społecznej, głównie skierowana na osoby bezdomne, uzależnione oraz seniorów. “Koszt wykonania dokumentacji, remontu budynku wraz z wyposażeniem oraz zagospodarowanie terenu to blisko 30 milionów złotych" - czytamy w komunikacie ratusza.
Zespół szpitalny, który znamy dziś, został ukształtowany na początku XX wieku. Budynki umieszczono na działce ograniczonej ulicami: Sierakowskiego, Jasińskiego, Panieńską i Olszową. Remontowany budynek B został wzniesiony około roku 1900 według projektu Artura Oraczewskiego, a w 1945 roku do jednopiętrowego pawilonu nadbudowano kolejne dwa piętra.
W 2005 roku w wyniku prac wnętrze budynku zostało bardzo przekształcone. “Z dawnego wystroju pozostały jedynie trzy zabytkowe klatki schodowe z ciekawymi balustradami. Stopnie na klatkach wykonane są z lastryko, a spoczniki wyłożone płytkami z terakoty” - przekazał warszawski ratusz. Mozaika na czas remontu została zabezpieczona, na ostatnim etapie remontu płytki zostaną oczyszczone i zakonserwowane na miejscu.