Mińsk Mazowiecki. Nastolatek zdewastował pomnik Jana Himilsbacha

Pomnik Jana Himilsbacha siedzącego przy stoliku, który od 9 lat można było oglądać w Mińsku Mazowieckim, został poważnie uszkodzony. Policja, dzięki zgłoszeniu operatora monitoringu, namierzyła 16-letniego sprawcę.

Pomnik Jana Himilsbacha, aktora, pisarza i scenarzysty został poważnie uszkodzony. Policja w Mińsku Mazowieckim została powiadomiona o tym w czwartek wieczorem przez operatora monitoringu 

Mińsk Mazowiecki. Operator monitoringu: sprawcy wsiedli do autobusu miejskiego

Policja była w kontakcie z operatorem miejskiego monitoringu. Zgłosił on około godz. 21., że grupa nastolatków, która mogła zniszczyć pomnik Jana Himilsbacha, wsiadła do autobusu miejskiego. Dyżurny natychmiast wysłał tam policjantów, a ci zatrzymali autobus. Była w nim grupa osób od 15 do 20 lat, a jeden z nich, 16-latek z Mińska Mazowieckiego przyznał się, że zniszczył pomnik. Został zatrzymany.

Pomnik poważnie uszkodzony. Jan Himilsbach już nie siedzi oparty o stolik

Himilsbacha siedzącego przy stoliku można w Mińsku oglądać od 2012 roku - wtedy pomnik został odsłonięty. Przedstawia spotkanie aktora z kolegą po fachu - Zdzisławem Maklakiewiczem. Himilsbach jest znany z wielu filmów z lat 70. i 80. (m.in kultowego "Rejsu" Marka Piwowskiego, czy "Wniebowziętych" Andrzeja Kondratiuka). Powstały też produkcje na podstawie jego scenariuszy, a o samym aktorze nakręcone zostały dwa filmy dokumentalne.

Po czwartkowym akcie wandalizmu Himilsbach w Mińsku Mazowieckim nie siedzi już oparty o stolik - pomnik, którego wiele części zostało odłamanych - osunął się niżej.

Sprawcą aktu wandalizmu zajmie się sąd rodzinny

"Na miejsce zniszczenia pomnika skierowano grupę dochodzeniowo śledczą, by zabezpieczyła dowody przestępstwa. Sprawa będzie teraz szczegółowo badana przez policjantów. W sprawie nieletniego materiały postępowania będą przekazane do sądu rodzinnego" - pisze na swoje stronie Komedia Policji w Mińsku Mazowieckim.

Zobacz wideo Pomnik księdza Jankowskiego znów stoi w Gdańsku
Więcej o: