Mińsk Mazowiecki. Nastolatek zdewastował pomnik Jana Himilsbacha

Pomnik Jana Himilsbacha siedzącego przy stoliku, który od 9 lat można było oglądać w Mińsku Mazowieckim, został poważnie uszkodzony. Policja, dzięki zgłoszeniu operatora monitoringu, namierzyła 16-letniego sprawcę.

Pomnik Jana Himilsbacha, aktora, pisarza i scenarzysty został poważnie uszkodzony. Policja w Mińsku Mazowieckim została powiadomiona o tym w czwartek wieczorem przez operatora monitoringu 

Mińsk Mazowiecki. Operator monitoringu: sprawcy wsiedli do autobusu miejskiego

Policja była w kontakcie z operatorem miejskiego monitoringu. Zgłosił on około godz. 21., że grupa nastolatków, która mogła zniszczyć pomnik Jana Himilsbacha, wsiadła do autobusu miejskiego. Dyżurny natychmiast wysłał tam policjantów, a ci zatrzymali autobus. Była w nim grupa osób od 15 do 20 lat, a jeden z nich, 16-latek z Mińska Mazowieckiego przyznał się, że zniszczył pomnik. Został zatrzymany.

Mateusz MorawieckiMorawiecki: W połowie lutego otwarte zostaną hotele, kina i teatry

Pomnik poważnie uszkodzony. Jan Himilsbach już nie siedzi oparty o stolik

Himilsbacha siedzącego przy stoliku można w Mińsku oglądać od 2012 roku - wtedy pomnik został odsłonięty. Przedstawia spotkanie aktora z kolegą po fachu - Zdzisławem Maklakiewiczem. Himilsbach jest znany z wielu filmów z lat 70. i 80. (m.in kultowego "Rejsu" Marka Piwowskiego, czy "Wniebowziętych" Andrzeja Kondratiuka). Powstały też produkcje na podstawie jego scenariuszy, a o samym aktorze nakręcone zostały dwa filmy dokumentalne.

Po czwartkowym akcie wandalizmu Himilsbach w Mińsku Mazowieckim nie siedzi już oparty o stolik - pomnik, którego wiele części zostało odłamanych - osunął się niżej.

Andrzej Sośnierz z Porozumienia: Epidemia w Polsce nigdy nie była pod kontroląSośnierz punktuje rząd: Epidemia pod kontrolą? To się nadaje do kabaretu

Sprawcą aktu wandalizmu zajmie się sąd rodzinny

"Na miejsce zniszczenia pomnika skierowano grupę dochodzeniowo śledczą, by zabezpieczyła dowody przestępstwa. Sprawa będzie teraz szczegółowo badana przez policjantów. W sprawie nieletniego materiały postępowania będą przekazane do sądu rodzinnego" - pisze na swoje stronie Komedia Policji w Mińsku Mazowieckim.

Zobacz wideo Pomnik księdza Jankowskiego znów stoi w Gdańsku
Więcej o: