Prezydent Andrzej Duda wspomniał Wandę Zalewską-Zdun, pseudonim "Rawicz"

Prezydent Andrzej Duda wspomniał zmarłą Wandę Zalewską-Zdun, pseudonim "Rawicz". "Wspaniała Pani Wando, zaszczytem i radością było Panią znać i spotykać uśmiechniętą na wielu uroczystościach" - napisał prezydent na Twitterze.

Sanitariuszka Powstania Warszawskiego podporucznik Wanda Zalewska-Zdun pseudonim "Rawicz" była żołnierzem II Obwodu "Żywiciel" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Zmarła w wieku 94 lat.

Wanda Zalewska-Zdun w 1939 roku ukończyła Szkołę Powszechną przy ulicy Felińskiego w Warszawie. W latach okupacji była uczennicą tajnych kompletów Żeńskiego Gimnazjum i Liceum im. Aleksandry Piłsudskiej na Żoliborzu. Do wybuchu Powstania ukończyła I klasę licealną. 

W działania konspiracyjne włączyła się wiosną 1944 roku, po przejściu szkolenia sanitarnego. Podczas Powstania Warszawskiego pracowała w punktach medycznych na Żoliborzu.

Po upadku Powstania Warszawskiego Wanda Zalewska-Zdun została wywieziona wraz z częścią załogi szpitala z ulicy Krechowieckiej. Przeszła przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121) następnie trafiła do Częstochowy, gdzie dostała skierowanie na kwaterę do Kawodrzy Dolnej. Pod koniec 1944 roku, za pośrednictwem PCK odnalazła matkę, z którą wkrótce wyruszyła w kierunku Warszawy, w poszukiwaniu ojca, przebywającego po wypędzeniu z Warszawy w Brwinowie. 

Zobacz wideo 63 dni w 3 minuty. Tak wybuchało i upadało Powstanie Warszawskie [ANIMACJA]

Nie żyje Wanda Zalewska-Zdun, pseudonim „Rawicz”

Wiosną 1945 roku powróciła do Warszawy. Nie ujawniła komunistycznym władzom swojej działalności w Armii Krajowej oraz udziału w Powstaniu Warszawskim.

W latach 1953-1960 Wanda Zalewska-Zdun pracowała nieetatowo jako plastyk. Od 1960 do 1979 roku była nauczycielką rysunku zawodowego i historii ubiorów w Zespole Szkół Odzieżowych w Warszawie.

W 1980 weszła do Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność". W październiku 2000 roku awansowana do stopnia podporucznika.

W 2015 i 2016 roku uhonorowana Medalem 35-lecia NSZZ Solidarność ("za oddaną pracę na rzecz Związku i Dobra Wspólnego" oraz Złotą Odznaką Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" "za szczególne zasługi dla NSZZ Solidarność w dziedzinie oświaty i wychowania" nadana w Gdańsku 18 marca 2016 r.

Więcej o: