Media: Na terenie warszawskiego getta odnaleziono ukryty bunkier. Zawiadomiono policję

W Warszawie na terenie warszawskiego getta odkryto podziemny bunkier, a następnie w sekrecie z Polski wywieziono odnalezione w nim przedmioty - podaje izraelski portal. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował, że sprawa została zgłoszona na policję.

W poniedziałek portal Israelhayom.com poinformował o odkryciu schronu na terenie warszawskiego getta. Do odkrycia miało dojść podczas prac budowlanych w tym rejonie. Robotnicy mieli odkopać wejście do podziemnego bunkra, który powstał przed wybuchem powstania w kwietniu 1943 roku.

Z artykułu nie wynika, kiedy, gdzie i przy okazji jakiej inwestycji miało dojść do odkrycia.

Getto w WarszawieZamknęli tam pół miliona ludzi. Głód, ścisk i śmierć na ulicach getta były codziennością. Prawie wszyscy zginęli

Warszawa. Izraelski portal: Odnaleziono ukryty bunkier, a następnie wywieziono zabytki 

W schronie miały znajdować się broń, książki, a także 10 tefilin, czyli filakterii. Są to pary skórzanych pudełeczek z ustępami Tory, noszone przez Żydów. Zdaniem Israelhayom.com, mogły one mieć nawet sto lat.

Płonące getto warszawskiePowstały tylko trzy kolorowe zdjęcia ukazujące płonące getto. "Chodziło o wybór sposobu umierania"

Z informacji izraelskiego portalu wynika, że o odkryciu miał zostać poinformowany instytut Shem Olam, którego przedstawiciele mieli wynegocjować z robotnikami przejęcie znalezionych w bunkrze przedmiotów bez powiadamiania władz w Polsce. "Filakterie dotarły do Izraela, gdzie zostały przekazane do instytutu, by zostały poddane dezynfekcji i konserwacji" - czytamy w artykule.

Zgodnie z polskim prawem, znalezisko wymagało poinformowania wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Zobacz wideo Tak przebiegało powstanie w getcie warszawskim

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków: Sprawa została zgłoszona na policję

Portal tvnwarszawa.pl skontaktował się z instytutem Shem Olam z prośbą o odniesienie się do doniesień Israelhayom.com, jednak na razie nie otrzymał odpowiedzi.

Za to Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków przekazał, że zdarzenie zostało zgłoszone na policję - "możliwość popełnienia przestępstwa w związku z niezgłoszeniem poszukiwań archeologicznych oraz domniemanym wywiezieniem zabytków".

W Warszawie od trzech lat trwa proces mający na celu utworzenie na terenie byłego warszawskiego getta stanowiska archeologicznego, ujętego w gminnej ewidencji zabytków. Jest on obecnie na etapie konsultowania z instytucjami zajmującymi się tą tematyką: Żydowskim Instytutem Historycznym oraz Muzeum POLIN. 

Więcej o: