We wtorek Wojewódzki Inspektoriat Weterynarii w Siedlcach poinformował o wykryciu ogniska wścieklizny na Mazowszu. "Mamy ognisko wścieklizny. Wścieklizna została potwierdzona u lisa, w miejscowości Izabela, na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim" - przekazano w komunikacie. Jak dodano, w sprawie specjalne rozporządzenie wydał wojewoda mazowiecki.
W rozporządzeniu wskazano, że obszar zagrożenia wścieklizną obejmuje: powiat otwocki, miński oraz część miasta stołecznego Warszawy, a konkretnie dwie dzielnice - część Wawra i Wesołej. "Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje nakaz m.in. trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu" - czytamy w rozporządzeniu. Zwierzęta gospodarskie muszą pozostawać w zamknięciu. Obejmuje tam także zakaz organizowania, targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, a także zakaz organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych (za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów).
Na granicach obszaru zagrożonego wścieklizną zostaną oznakowane przy drogach specjalnymi tablicami z napisem: "UWAGA OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT
Dokładnie obszarem zagrożonym wścieklizną zostały objęte obszary:
Mając na uwadze zachowanie psów i kotów należy ograniczyć możliwość ich kontaktu ze zwierzętami wolno żyjącymi (stąd nakaz utrzymywania na smyczy). Zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt oraz przeprowadzania polowań i odłowów zwierząt mają na celu ochronę zdrowia i życia ludzi, którzy mogą mieć kontakt ze zwierzętami
- czytamy w komunikacie wojewody.
Wścieklizna jest chorobą zakaźną atakującą ośrodkowy układ nerwowy. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Dla zwierząt zakażonych prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.
Jak przypomniano w rozporządzeniu, w Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.