Warszawa. Testy na COVID-19 dla nauczycieli klas 1-3. Zgłosiło się niemal 9 tys. osób
Warszawski ratusz poinformował, że organizatorem badań przesiewowych jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Do badań zgłosiło się blisko 9 tys. osób. Masowe badania nauczycieli związane są z powrotem uczniów klas 1-3 do stacjonarnego nauczania 18 stycznia, zaraz po zakończeniu ferii zimowych.
Warszawa. Trwają testy na COVID-19 dla nauczycieli klas 1-3. Zgłosiło się niemal 9 tys. osób
Ratusz podkreślił, że zgłoszenia na badania zbierali dyrektorzy szkół. Na testy pod kątem zakażenia COVID-19 zgłosiło się 8598 chętnych z ponad 13 tys. osób uprawnionych do bezpłatnego badania. Listy zgłoszeń zostały już zamknięte i przekazane do sanepidu, który bezpośrednio odpowiada za kierowanie zainteresowanych na testy.
- Bezpłatne badania pod kątem COVID-19 dla pracowników warszawskiej oświaty to dobra decyzja, ale żałuję, że została podjęta przez władze rządowe tak późno. Apelowaliśmy o szeroki dostęp do testów dla nauczycieli i pracowników szkół jeszcze przed wrześniowym powrotem uczniów i personelu do zajęć stacjonarnych. Dopiero kiedy placówki oświatowe stały się ogniskami zakażeń i rozsadnikiem koronawirusa, rząd podjął decyzję o przejściu na edukację zdalną - powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską edukację i ochronę zdrowia.
Warszawski ratusz: Co z pracownikami przedszkoli i żłobków?
Testy dla pracowników szkół podstawowych rozpoczęły się 11 stycznia i potrwają do 15 stycznia. Badanie wykonywane jest metodą RT-PCR. Do testów uprawnione są jedynie osoby zdrowe niewykazujące żadnych objawów COVID-19. Testom nie podlegają tzw. ozdrowieńcy, czyli osoby, które już wcześniej przeszły przez zakażenie koronawirusem.
- Jako samorządowcy wciąż pytamy, dlaczego testów nie przeprowadza się również wśród pracowników żłobków i przedszkoli, które pracują przez niemal cały okres pandemii. Gdzie logika tych działań? - dodała Kaznowska.
Osoby uprawnione do testów powinny zgłosić się do jednego z 33 punktów wymazowych w Warszawie, 15 z nich znajduje się w miejskich podmiotach leczniczych. Pełną listę punktów wymazowych i godziny poboru próbek wraz z odnośnikiem do interaktywnej mapy z rozmieszczeniem punktów pobrań na terenie Warszawy można zaleźć pod tym linkiem.
Jeśli test na koronawirusa wykaże pozytywny wynik, nauczyciel powinien poddać się izolacji w domu, która w przypadku braku objawów trwa 10 dni. Nauczyciel powinien również zgłosić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osoby, z którymi miał kontakt oraz z którymi zamieszkuje. W przypadku gorszego samopoczucia należy zgłosić się telefonicznie do lekarza POZ, a w przypadku duszności i problemów z oddychaniem pod numer 112 lub 999.
-
Ognisko wścieklizny pod Warszawą. Obszar zagrożenia m.in. w Wawrze i Wesołej. Wydano rozporządzenie
-
Śmierć 12-latka na Górce Szczęśliwickiej. Uderzył głową w ławkę. Urzędnicy usunęli wszystkie w okolicy
-
Strajk Kobiet wraca z protestami, najbliższy w środę. "Funkcjonariusze PiS wychodzą na głupków"
-
Radom. Pościg za autem z przywiązanymi sankami. 19-latek prowadził pod wpływem alkoholu
-
Smog. Dramatycznie zła jakość powietrza w Warszawie i nie tylko. W Józefowie 1300 proc. normy
- Awarie ciepłownicze w Warszawie. Bez ciepła w sumie ponad 100 budynków, w tym szpitale
- Praga-Północ. Awaria rury sieci ciepłowniczej usunięta. Ogrzewanie wraca do mieszkań
- Tragiczny wypadek na Górce Szczęśliwickiej. Nie żyje 12-letni chłopiec
- Praga-Północ. 65 budynków bez ciepła przy -15 stopniach. Wypożyczają grzejniki. "Liczba ograniczona"
- Kłęby pary nad Jagiellońską. Mieszkańcy mieli odzyskać ciepło, ale doszło do kolejnej awarii