Warszawa. Testy na COVID-19 dla nauczycieli klas 1-3. Zgłosiło się niemal 9 tys. osób

W Warszawie rozpoczęły się testy przesiewowe pod kątem COVID-19 dla nauczycieli klas 1-3. Do badań mogli się również zgłosić pracownicy administracji i obsługi szkół podstawowych. Testy będą prowadzone do 15 stycznia.

Warszawski ratusz poinformował, że organizatorem badań przesiewowych jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Do badań zgłosiło się blisko 9 tys. osób. Masowe badania nauczycieli związane są z powrotem uczniów klas 1-3 do stacjonarnego nauczania 18 stycznia, zaraz po zakończeniu ferii zimowych.

Warszawa. Trwają testy na COVID-19 dla nauczycieli klas 1-3. Zgłosiło się niemal 9 tys. osób

Ratusz podkreślił, że zgłoszenia na badania zbierali dyrektorzy szkół. Na testy pod kątem zakażenia COVID-19 zgłosiło się 8598 chętnych z ponad 13 tys. osób uprawnionych do bezpłatnego badania. Listy zgłoszeń zostały już zamknięte i przekazane do sanepidu, który bezpośrednio odpowiada za kierowanie zainteresowanych na testy.

- Bezpłatne badania pod kątem COVID-19 dla pracowników warszawskiej oświaty to dobra decyzja, ale żałuję, że została podjęta przez władze rządowe tak późno. Apelowaliśmy o szeroki dostęp do testów dla nauczycieli i pracowników szkół jeszcze przed wrześniowym powrotem uczniów i personelu do zajęć stacjonarnych. Dopiero kiedy placówki oświatowe stały się ogniskami zakażeń i rozsadnikiem koronawirusa, rząd podjął decyzję o przejściu na edukację zdalną - powiedziała Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską edukację i ochronę zdrowia.

Warszawski ratusz: Co z pracownikami przedszkoli i żłobków?

Testy dla pracowników szkół podstawowych rozpoczęły się 11 stycznia i potrwają do 15 stycznia. Badanie wykonywane jest metodą RT-PCR. Do testów uprawnione są jedynie osoby zdrowe niewykazujące żadnych objawów COVID-19. Testom nie podlegają tzw. ozdrowieńcy, czyli osoby, które już wcześniej przeszły przez zakażenie koronawirusem.

- Jako samorządowcy wciąż pytamy, dlaczego testów nie przeprowadza się również wśród pracowników żłobków i przedszkoli, które pracują przez niemal cały okres pandemii. Gdzie logika tych działań? - dodała Kaznowska.

Osoby uprawnione do testów powinny zgłosić się do jednego z 33 punktów wymazowych w Warszawie, 15 z nich znajduje się w miejskich podmiotach leczniczych. Pełną listę punktów wymazowych i godziny poboru próbek wraz z odnośnikiem do interaktywnej mapy z rozmieszczeniem punktów pobrań na terenie Warszawy można zaleźć pod tym linkiem.

Jeśli test na koronawirusa wykaże pozytywny wynik, nauczyciel powinien poddać się izolacji w domu, która w przypadku braku objawów trwa 10 dni. Nauczyciel powinien również zgłosić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej osoby, z którymi miał kontakt oraz z którymi zamieszkuje. W przypadku gorszego samopoczucia należy zgłosić się telefonicznie do lekarza POZ, a w przypadku duszności i problemów z oddychaniem pod numer 112 lub 999.

Zobacz wideo Ile osób zostało zaszczepionych w Warszawie w weekend? Wiceprezydent Kaznowska: Myślę, że ta liczba wynosi równe „zero”
Więcej o: