Podział Mazowsza? Suski: Projekt jest gotowy. Czekamy na złagodzenie pandemii, by złożyć go w Sejmie

Poseł Marek Suski był pytany o plany PiS w sprawie podziału Mazowsza. - Projekt dotyczący podziału Mazowsza jest już gotowy; czekamy na złagodzenie pandemii, by złożyć ten projekt w Sejmie - powiedział w rozmowie z Radiem Plus. W planach jest podzielenie województwa na dwa: mazowieckie i warszawskie.

Poseł Marek Suski był pytany o to, czy i kiedy PiS zamierza złożyć w Sejmie projekt dotyczący podziału Mazowsza na dwa województwa - mazowieckie i warszawskie (od 1990 roku Polska jest podzielona na 16 województw). Partia rządząca zapowiada zmianę już od jakiegoś czasu - uzasadnia ją tym, że po podziale stolica nie rozwijałaby się kosztem innych regionów województwa (m.in. w kwestii dostępu do środków unijnych). Opozycja alarmuje, że to sposób PiS na przejęcie władzy w regionie.

Zobacz wideo Komentarze po szturmie na Kapitol. Leszczyna: W Polsce mamy Trumpa bis

Marek Suski o podziale Mazowsza na dwa województwa: Najwcześniej późną wiosną, projekt jest gotowy

- Projekt jest gotowy - przyznał Suski, dodając, że PiS czeka na "złagodzenie pandemii, by złożyć projekt w Sejmie", a głównym powodem opóźnienia "jest po prostu COVID".

Żeby dokonać podziału Mazowsza trzeba przeprowadzić wybory do dwóch nowych sejmików. Proszę sobie wyobrazić jak przeprowadzić wybory przy takim natężeniu pandemii. W tej chwili to niewykonalne. Czekamy na złagodzenie pandemii, liczymy, że pomoże szczepionka

- powiedział. - Czekamy na to kiedy będzie można przeprowadzić bezpiecznie wybory [do sejmiku - red.]. Najwcześniej to raczej późną wiosną - zaznaczył.

W lipcu ubiegłego roku "Dziennik Gazeta Prawna" informował nieoficjalnie, że w skład województwa warszawskiego miałaby wejść stolica oraz tzw. obwarzanek warszawski (przylegające do Warszawy powiaty: nowodworski, legionowski, wołomiński, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, grodzki i warszawski zachodni). Z kolei stolicą nowego województwa mazowieckiego miałby zostać Radom.

Podziałowi Mazowsza sprzeciwia się opozycja - pomysł krytykowali m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a także marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. - Powód jest wyłącznie polityczny, chodzi o czystą krystaliczną władzę. To, że PiS chce zdobyć władzę w jednym z tych województw, nie jest dostatecznym powodem. Mamy mnóstwo narzędzi, których nie zawahamy się wykorzystać. Nie możemy się, na Boga, z tym zgadzać. Po to 30 lat budujemy demokratyczne państwo, że nawet wszechmocny PiS nie może odebrać ludziom prawa do decydowania, do wyrażania swoich opinii - mówił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" w lipcu zeszłego roku. 

Trzaskowski wskazywał z kolei: - Podział Mazowsza nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia. Na użytek podziału unijnych pieniędzy Warszawa została już z Mazowsza wydzielona. Chodzi wyłącznie o kolejne zamieszanie polityczne. Nie rozumiem, jak w obliczu kolejnej fali koronawirusa można narażać obywateli na kolejne wybory.

Więcej o: