Warszawa i sylwester bez fajerwerków. Zamiast tego pokaz świateł na przywitanie Nowego Roku

Tegoroczny sylwester w Warszawie będzie wyglądał zupełnie inaczej, niż w ostatnich latach. Decyzją Prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego o północy nie zostaną wystrzelone fajerwerki, a zamiast tego przywitanie Nowego Roku przyjmie formę pokazu świetlnego.

Stołeczni włodarze wystosowali apel do mieszkańców, aby w sylwestrową noc zostali w domu i unikali większych skupisk ludzi. - Tym samym dbałość o zdrowie ludzi łączy się z troską o bezpieczeństwo i spokój psów, kotów, ptaków oraz innych zwierząt. Zachęcamy do unikania materiałów pirotechnicznych. Huk i błysk może płoszyć domowych pupili, a także dziką zwierzynę - mówi cytowana przez "Rzeczpospolitą" rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

Warszawa. Decyzję o odwołaniu zabawy podjęto już we wrześniu

Zupełnie inny sylwester, w którego trakcie nie będzie fajerwerków i koncertów, na scenie będzie wzbogacony jedynie pokazem świateł, widocznym na fasadzie Pałacu Kultury. Wszyscy chętnie będą mogli obejrzeć transmisję w internecie lub dostrzec go z okien i balkonów.

Z uwagi na niestabilną sytuację epidemiczną w kraju, decyzję o odwołaniu tradycyjnej miejskiej imprezy podjęto już we wrześniu. - Zwierzęta w panice mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, stanowiąc potencjalnie zagrożenie dla siebie i innych zwierząt. W sytuacji zagrożenia wzrasta poziom stresu, a w stresie dochodzi do spadku odporności, przez co mogą rozwijać się u nich różne choroby - mówił Rafał Trzaskowski.

Warszawa. Straż Miejska z pomocą dla zwierząt

Ratusz apeluje również do mieszkańców o zgłaszanie znalezienia zagubionych zwierząt do Straży Miejskiej, której funkcjonariusze zajmować się będą odwożeniem zaczipowanych czworonogów do ich właścicieli. Ekopatrol podejmuje się również przekazywania zwierząt do specjalistycznych placówek.

- Pracownicy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, co roku w okresie sylwestrowym obawiają się o zdrowie swoich podopiecznych - przypomina Trzaskowski, dodając jednocześnie, że to na mieszkańcach ciąży odpowiedzialność za swoje zwierzęta.

Zobacz wideo Mandat za spacer w sylwestra? Niejasne wypowiedzi przedstawicieli rządu
Więcej o: