Zostało wam jedzenie po świętach? Nie dajcie mu się zmarnować. Pomagają jadłodzielnie

Po świątecznym łakomstwie wielu z nas pozostaje problem - jedzenie, którego już nikt nie chce zjeść. Tymczasem niektórzy objadać się nie mogli. Oba problemy można rozwiązać za jednym zamachem - dzieląc się nadmiarem żywności z potrzebującymi. W Warszawie można skorzystać z kilkudziesięciu jadłodzielni.

Kilkadziesiąt działających w Warszawie jadłodzielni to jeden ze sposobów na walkę z marnowaniem żywności i jednocześnie pomoc tym, którym jedzenia brakuje. Teraz możemy podzielić się w nich jedzeniem, które zostało nam po świętach. 

Jak nie marnować jedzenia podczas świątJak nie marnować jedzenia podczas świąt? 12 potraw - 12 wskazówek

Pełną listę jadłodzielni można znaleźć m.in. na portalu miejskim warszawa19115.pl oraz stronie Foodsharing Warszawa.

Oddając jedzenie do jadłodzielni należy kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze: niech będą to takie produkty, które sam mógłbyś zjeść lub chciałbyś dostać. Nie powinny to być produkty i potrawy, które są zepsute, spleśniałe czy w inny sposób nienadające się do spożycia.

Produkty powinny być szczelnie zapakowane lub umieszczone w pojemnikach (np. w słoiku). Jeśli umieszczamy w jadłodzielni własne produkty - przetwory, ciasta, dania - także należy zadbać o odpowiednie opakowanie. Powinniśmy także umieścić karteczkę z opisem produktu (szczególnie alergeny - orzechy, mleko itd.) oraz datą przyrządzenia.  

Nie powinno się zostawiać w jadłodzielni surowego mięsa, produktów z surowymi jajami, napoczętych puszek, słoików itp., żywności wymagającej przechowywania w zamrażarce czy lodówce, a także alkoholu. W czasie epidemii szczególnie pamiętać trzeba o zasadach higieny, w tym zostawianiu w jadłodzielni czystych opakowań. Przed ich wystawieniem możemy zdezynfekować dłonie. 

Smog, zdjęcie ilustracyjne.Mniej smogu przez pandemię koronawirusa. Ale pojawiły się nowe zagrożenia

Jeżeli nie ma w twojej okolicy jadłodzielni, możesz znaleźć inne sposoby podzielenia się posiłkiem. Można zapytać sąsiadów lub znajomych, lub np. zostawić karteczkę z pytaniem na klatce schodowej. Przy przekazywaniu jedzenia pamiętaj o zachowaniu reżimu sanitarnego w związku z epidemią. 

Więcej o: