Warszawa. Kierowcy pogotowia nie dostaną dodatku covidowego

Kierowcy warszawskiego pogotowia ratunkowego nie dostaną tak zwanego dodatku covidowego za pracę w czasie epidemii koronawirusa. Powodem ma być to, że w świetle obowiązujących przepisów, nie są osobami "wykonującymi zawody medyczne". Ta sama luka w przepisach ma dotyczyć też kierowców z Poznania.

Jak podaje tvnwarszawa.pl, przedstawiciele kierowców karetek pogotowia napisali już list do Ministerstwa Zdrowia. W decyzji resortu kierowcy nie są uwzględnieni jako pracownicy medyczni, przez co nie mogą dostać tak zwanego dodatku covidowego przewidzianego dla medyków walczących z epidemią koronawirusa. Kierowcy zwracają uwagę, że taka decyzja jest "mocno krzywdząca" i "powoduje wiele nieporozumień w załogach".

Zobacz wideo Rząd przedstawia kolejne szczegóły narodowej strategii szczepień. Morawiecki: Mamy zakontraktowane już 60 mln dawek

Kierowcy pogotowia z Warszawy i Poznania nie będą objęci dodatkiem covidowym

Przedstawiciele napisali, że w składzie zespołów ratowniczych znajdują się nie tylko ratownicy z wykształceniem medycznym, ale też kierowcy, którzy go nie posiadają. Są jednak pełnoprawnymi członkami zespołów i mają bezpośredni kontakt z pacjentami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie wirusem SARS-CoV-2. "Biorą udział w czynnościach ratunkowych zarówno jako pomoc w transporcie pacjenta, sprzętu, jak i podczas reanimacji jako asysta" - dodają w piśmie.

Część kierowców przeszła też kursy udzielania pierwszej pomocy, a nieuwzględnienie ich w grupach zawodowych objętych dodatkowym wsparciem finansowym powoduje wiele nieporozumień. - Sprawa jest na tyle specyficzna, że dotyczy jedynie kierowców pogotowia, podlegających pod Warszawę i Poznań. Kierowcy z pozostałych miast muszą mieć wykształcenie ratownika, my z kolei nie musimy go mieć. Ale także jeździmy z pacjentami, wykonujemy taką samą pracę jak oni. Mimo to nie zostaliśmy objęci dodatkami, trafiliśmy do takiej luki - powiedział portalowi kierowca warszawskiego pogotowia. Informator zapowiedział, że przy braku reakcji resortu zdrowia, kierowcy karetek przystąpią do strajku udając się na masowe urlopy lub zwolnienia lekarskie.

Szczepionka na koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne) Koronawirus. Prof. Szczeklik: Bez szczepień nigdy nie będzie normalności

Justyna Maletka z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z TVN24 przekazała, że uprawnienie do dodatkowego świadczenia za walkę z epidemią koronawirusa dotyczy osób udzielających świadczeń zdrowotnych czy wykonujących zawody medyczne. Do pobrania dodatku covidowego nie upoważnia więc sam fakt zatrudnienia w jednostce ratownictwa. - Kierowca karetki natomiast jako osoba niewykonująca zawodu medycznego nie posiada uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych. Nie spełnia więc wskazanych na wstępie warunków uprawniających do uzyskania świadczenia dodatkowego - dodała.

Dyrektor pogotowia chciał zobligować do szczepień. Wycofuje się po groźbach Dyrektor pogotowia chciał zobligować do szczepień. Wycofuje się po groźbach

Więcej o: