Policja wyjaśnia, dlaczego Trzaskowski został wezwany na komendę. Chodzi o kampanię prezydencką
"Korespondując niedawno z Policją prosiłem o wyjaśnienie jej agresywnych działań wobec pokojowych demonstrantów. Wciąż czekam na odpowiedź. Tymczasem dostałem... wezwanie w związku z rzekomym naruszeniem przepisów porządkowych. Ot, taki dialog" - napisał w środę na Twitterze Rafał Trzaskowski.
Wezwanie dotyczy naruszenia art. 54 kodeksu wykroczeń, który mówi, że "kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".
W programie "Tak jest" w TVN24 Trzaskowski stwierdził m.in., że policja wzywa jego współpracowników w różnych miejscowościach w kraju, "żeby się tłumaczyli z rzekomego łamania przepisów antycovidowych w czasie kampanii [prezydenckiej - red.]".
Jak podawała nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza", o wezwanie prezydenta Rafała Trzaskowskiego nie wystąpili stołeczni policjanci, a funkcjonariusze z Chojnic i Tarnowa. "Chodzi o udział prezydenta Trzaskowskiego w czerwcu w wiecach w czasie kampanii wyborczej" - informuje "GW".
"Wykonujemy czynności zlecone w ramach pomocy prawnej dla dwóch jednostek z kraju. To wszystko, co mogę Panu powiedzieć w tej sprawie" - przekazał w środę portalowi Gazeta.pl podinsp. Robert Szumiata z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.
Policja o wezwaniu Rafała Trzaskowskiego
Jak poinformowała naszą redakcję mł. asp. Justyna Przytarska z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach, tamtejsi funkcjonariusze rzeczywiście prowadzą czynności w sprawie zgłoszenia o wykroczeniu.
"Zostało skierowane do naszej jednostki przez jednego z mieszkańców powiatu chojnickiego. Jak wynika z przekazanej informacji, do której załączono zdjęcie z mediów, podczas wiecu wyborczego w dniu 30.06 br. miało dojść do popełnienia wykroczenia z art. 54 KW" - wyjaśniła mł. asp. Justyna Przytarska.
"W tej sprawie prowadzimy czynności wyjaśniające. Obecnie czekamy na odpowiedź z jednostki, do której zwróciliśmy się z prośbą o wykonanie pomocy prawnej w związku z tym zgłoszeniem" - dodała.
30 czerwca. Wiec wyborczy Rafała Trzaskowskiego w Chojnicach
Czego konkretnie dotyczyło to zgłoszenie? Można się jedynie domyślać. Niewykluczone, że mogło mieć to związek z liczbą uczestników czerwcowego wiecu. Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, w tego typu wydarzeniach mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Wiece z udziałem Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy przyciągały niejednokrotnie tysiące wyborców.
O informację dotyczącą wezwania Rafała Trzaskowskiego poprosiliśmy również Komendę Miejską Policji w Tarnowie. W poniedziałek 14.12 otrzymaliśmy informację, iż "tarnowska komenda Policji prowadzi czynności ze zgłoszenia obywatela o nie przestrzeganie reżimu sanitarnego w związku z obowiązującymi obostrzeniami Prezesa Rady Ministrów". Oficer prasowy nie przekazał nam jednak szczegółów.
-
Warszawski smog. Mimo fatalnej jakości powietrza, alert RCB milczy. Mieszkańcy nie wiedzą o zakazach
-
Warszawa. Raperowi skonfiskowano marihuanę, po dwóch miesiącach ją odzyskał. "Odpowiednie stężenie THC"
-
Ognisko wścieklizny pod Warszawą. Obszar zagrożenia m.in. w Wawrze i Wesołej. Wydano rozporządzenie
-
Śmierć 12-latka na Górce Szczęśliwickiej. Uderzył głową w ławkę. Urzędnicy usunęli wszystkie w okolicy
-
Strajk Kobiet wraca z protestami, najbliższy w środę. "Funkcjonariusze PiS wychodzą na głupków"
- 70-latek zwrócił uwagę klientowi sklepu na brak maseczki. Mężczyzna uderzył seniora pięścią w twarz
- Awarie ciepłownicze w Warszawie. Bez ciepła w sumie ponad 100 budynków, w tym szpitale
- Radom. Pościg za autem z przywiązanymi sankami. 19-latek prowadził pod wpływem alkoholu
- Smog. Dramatycznie zła jakość powietrza w Warszawie i nie tylko. W Józefowie 1300 proc. normy
- Praga-Północ. Awaria rury sieci ciepłowniczej usunięta. Ogrzewanie wraca do mieszkań