Policja wyjaśnia, dlaczego Trzaskowski został wezwany na komendę. Chodzi o kampanię prezydencką

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ma stawić się w grudniu na jedną ze stołecznych komend policji w związku z wykroczeniem, którego miał się dopuścić. Jak dowiedział się portal Gazeta.pl, sprawa ma związek m.in. z wiecem wyborczym w Chojnicach organizowanym podczas tegorocznej kampanii prezydenckiej.

"Korespondując niedawno z Policją prosiłem o wyjaśnienie jej agresywnych działań wobec pokojowych demonstrantów. Wciąż czekam na odpowiedź. Tymczasem dostałem... wezwanie w związku z rzekomym naruszeniem przepisów porządkowych. Ot, taki dialog" - napisał w środę na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Wezwanie dotyczy naruszenia art. 54 kodeksu wykroczeń, który mówi, że "kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".

W programie "Tak jest" w TVN24 Trzaskowski stwierdził m.in., że policja wzywa jego współpracowników w różnych miejscowościach w kraju, "żeby się tłumaczyli z rzekomego łamania przepisów antycovidowych w czasie kampanii [prezydenckiej - red.]".

Jak podawała nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza", o wezwanie prezydenta Rafała Trzaskowskiego nie wystąpili stołeczni policjanci, a funkcjonariusze z Chojnic i Tarnowa. "Chodzi o udział prezydenta Trzaskowskiego w czerwcu w wiecach w czasie kampanii wyborczej" - informuje "GW".

"Wykonujemy czynności zlecone w ramach pomocy prawnej dla dwóch jednostek z kraju. To wszystko, co mogę Panu powiedzieć w tej sprawie" - przekazał w środę portalowi Gazeta.pl podinsp. Robert Szumiata z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I.

Policja o wezwaniu Rafała Trzaskowskiego

Jak poinformowała naszą redakcję mł. asp. Justyna Przytarska z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach, tamtejsi funkcjonariusze rzeczywiście prowadzą czynności w sprawie zgłoszenia o wykroczeniu.

"Zostało skierowane do naszej jednostki przez jednego z mieszkańców powiatu chojnickiego. Jak wynika z przekazanej informacji, do której załączono zdjęcie z mediów, podczas wiecu wyborczego w dniu 30.06 br. miało dojść do popełnienia wykroczenia z art. 54 KW" - wyjaśniła mł. asp. Justyna Przytarska.

"W tej sprawie prowadzimy czynności wyjaśniające. Obecnie czekamy na odpowiedź z jednostki, do której zwróciliśmy się z prośbą o wykonanie pomocy prawnej w związku z tym zgłoszeniem" - dodała.

 

30 czerwca. Wiec wyborczy Rafała Trzaskowskiego w Chojnicach

Czego konkretnie dotyczyło to zgłoszenie? Można się jedynie domyślać. Niewykluczone, że mogło mieć to związek z liczbą uczestników czerwcowego wiecu. Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, w tego typu wydarzeniach mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Wiece z udziałem Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy przyciągały niejednokrotnie tysiące wyborców.

O informację dotyczącą wezwania Rafała Trzaskowskiego poprosiliśmy również Komendę Miejską Policji w Tarnowie. W poniedziałek 14.12 otrzymaliśmy informację, iż "tarnowska komenda Policji prowadzi czynności ze zgłoszenia obywatela o nie przestrzeganie reżimu sanitarnego w związku z obowiązującymi obostrzeniami Prezesa Rady Ministrów". Oficer prasowy nie przekazał nam jednak szczegółów.

Zobacz wideo Nowy cel redukcji emisji CO2. "Istotne, czy nie rośnie różnica między nami a resztą UE"
Więcej o: