Warszawa. Sensacyjne znalezisko na budowie metra. "Chyba renifer Świętego Mikołaja zgubił rogi"

Na budowie II linii metra w Warszawie dokonano zaskakującego znaleziska. "Jak myślicie, czyje to?" - pyta na Facebooku warszawski ratusz, publikując zdjęcie ogromnych rogów znalezionych głęboko w ziemi.

W czasie budowy II linii metra w Warszawie wielokrotnie odnajdowano przedmioty, które całe dziesięciolecia, a czasem i wieki, spoczywały pod powierzchnią ziemi. Najczęściej były to niewybuchy z czasów II wojny światowej, które wstrzymywały pracę na budowie na cały dzień. W ostatnich dniach  znaleziono jednak rogi, które mogą należeć do prehistorycznego zwierzęcia.

Warszawa. Na budowie metra znaleziono ogromne rogi. "Jak myślicie, czyje to?"

"Chyba renifer Świętego Mikołaja zgubił rogi. Mamy kolejne znalezisko z budowy II linii Metra Warszawskiego na Bródnie! Jak myślicie, czyje to?" - napisał stołeczny ratusz w poście zamieszczonym na Facebooku. "Na budowie odcinka linii M2 w kierunku Bródna archeologowie się nie nudzą i takie niespodzianki prezentują" - dodają pracownicy warszawskiego metra.

Wizualizacja pomnika Jana Zachwatowicza Jan Zachwatowicz zostanie upamiętniony. Pomnik stanie jeszcze w tym roku

Zdjęcie zamieszczone w mediach społecznościowych od razu wywołało żywą reakcję internautów, którzy zastanawiali się, z jakiego okresu może pochodzić wykopana rzecz. Niektórzy sugerowali, że znalezisko jest fragmentem czaszki żubra pierwotnego z okresu plejstocenu, inni proponowali, aby stacja metra na Bródnie została udekorowana ogromnymi rogami.

Warszawa. W 2018 r. na budowie metra znaleziono szczątki leśnego słonia

Równie sensacyjnego znaleziska dokonano podczas budowy metra na Woli w 2018 r. Wówczas w okolicy stacji Płocka znaleziono kości prehistorycznego ssaka. Z początku podejrzewano, że może nim być mamut, ale archeologowie potwierdzili ostatecznie, że jest nim słoń leśny. Prehistoryczne zwierzę osiągało wysokość 4,5 metra i ważyło do 7 ton.

Warszawa Miedzeszyn Miedzeszyn. Kobieta śmiertelnie potrącona przez pociąg w pobliżu stacji kolejowej

Po wnikliwych badaniach naukowcy stwierdzili, że kość miednicy i fragmenty kończyn należały do ok. 20-letniej samicy słonia leśnego, która prawdopodobnie znalazła się w tym miejscu, aby skorzystać z wodopoju. Naukowcy szacują, że znalezione kości mają od 115 do 132 tys. lat. Na szczątki prehistorycznego ssaka natrafiano na głębokości 6 metrów pod ziemią.

Zobacz wideo Toruń. Wysadzenie pocisku z budowy II linii metra
Więcej o: