Nowy pomnik na Starówce. Radni zagłosowali za upamiętnieniem Jana Zachwatowicza

Na warszawskiej Starówce stanie pomnik prof. Jana Zachwatowicza, generalnego konserwatora zabytków w latach 1945-1957. Architekt po II wojnie światowej stworzył koncepcję odbudowy Starego Miasta.

Uchwałę w sprawie pomnika podjęli warszawscy radni. "Na warszawskim Starym Mieście stanie pomnik profesora Jana Zachwatowicza. Rok 2020 Towarzystwo Przyjaciół Warszawy ogłosiło właśnie rokiem Profesora - w 75. rocznicę założenia Biura Odbudowy Stolicy, które Zachwatowicz współtworzył" - napisała na Twitterze wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska. 

Nowy pomnik w Warszawie

Pomnik Jana Zachwatowicza stanie na Międzymurzu Piotra Biegańskiego. Na pomniku architekta pojawi się tablica z napisem "1900-1983 JAN ZACHWATOWICZ ARCHITEKT ODBUDOWANEJ WARSZAWY".

Pomnik ma zostać wykonany z brązu, będzie pokryty patyną. Za wykonanie będzie odpowiadała Pracownia Rzeźby FORMA Karol Badyna. "Za budowę odpowiada śródmiejski Zarząd Terenów Publicznych. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, powinien być gotowy już pod koniec grudnia br." - podaje ratusz

Zobacz wideo Warszawa. Pożar w parkingu podziemnym na Woli. Spłonęło kilka aut

Miasto w komunikacie przypomina, że Jan Zachwatowicz był organizatorem i twórcą tzw. polskiej szkoły konserwacji - odbudowy zabytków w okresie Drugiej Rzeczypospolitej i po 1945 r. "W latach 30. na zlecenie prezydenta Stefana Starzyńskiego prowadził prace przy odsłonięciu murów obronnych Starego Miasta w Warszawie. A po wojnie, w latach 1945-1957 pełnił funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków" - czytamy w komunikacie. 

Architekt stworzył koncepcję odbudowy Starego Miasta w Warszawie, był prezesem Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Zabytkowych ICOMOS. "Kierował także odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie i był autorem koncepcji prac konserwatorskich przy resztkach gotyckich murów obronnych i gotyckim moście na pl. Zamkowym" - czytamy. "Współredagował Międzynarodową Kartę Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Miejsc Zabytkowych, zwaną Kartą Wenecką. Jest również autorem znaku graficznego Błękitnej tarczy - zwycięskiego projektu w konkursie ogłoszonym wśród uczestników Konwencji Haskiej z 1954 r." - informuje ratusz.

Więcej o: