Warszawa wyłączy iluminację mostów w geście protestu. Chodzi o działania PiS. "Pozostaje nam ciemność"

We wtorek wieczorem warszawski ratusz wyłączy iluminację na kilku mostach - światła znikną m.in. z mostu Śląsko-Dąbrowskiego czy Świętokrzyskiego. Odbędzie się to w ramach ogólnopolskiego protestu wobec działań Prawa i Sprawiedliwości ws. unijnego budżetu i ograniczaniu funduszy dla samorządów. Hasło akcji to: "Pozostaje nam tylko ciemność".

Rafał Trzaskowski zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym poinformował, że we wtorek część miejskiej iluminacji w Warszawie zostanie wyłączona w geście protestu - nie zobaczymy m.in. podświetlonego mostu Śląsko-Dąbrowskiego, Poniatowskiego, Siekierkowskiego. Świateł nie będzie też na moście Świętokrzyskim oraz przy alei drzew w Alejach Ujazdowskich. 

Zobacz wideo Rafał Trzaskowski: Rząd zaskakuje nas swoimi decyzjami godzinę przed ogłoszeniem

Protest Samorządów. Warszawa wyłączy część iluminacji w ramach protestu przed działaniami PiS

"1.12 odbędzie się Protest Samorządów. W miastach w całej Polsce symbolicznie zgasną światła w proteście przeciw rosnącej finansowej presji wywieranej na lokalne budżety przez rząd. W Warszawie wyłączymy iluminację kilku miejsc - symbolicznie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa" - napisał na Twitterze Trzaskowski. Zamieścił też grafikę z hasłem przewodnim akcji: "Pozostaje nam tylko ciemność".

W ramach akcji światła zgasną również w innych miastach w Polsce - m.in. w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. W symbolicznym proteście biorą też udział Wrocław, Łódź, Rzeszów, Lublin, Katowice, Bydgoszcz, Białystok. Pierwsze światła zgasną 1 grudnia o godzinie 17:00. Iluminacja na warszawskim mostach pozostanie wyłączona przez noc z wtorku na środę. Protest jest wymierzony w działania Prawa i Sprawiedliwości dotyczące m.in. groźby weta ws. unijnego budżetu. Samorządowcy protestują też przeciwko przepisom mogącym ograniczyć udział samorządów we wpływach z PIT i CIT.

Ze względu bezpieczeństwa światła przy drogach, a także przy chodnikach i ścieżkach rowerowych nie będą wyłączane.

Prezydent Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej powiedział, że dzięki akcji Europa dowie się, jaki jest głos polskich samorządów w sprawie budżetu UE. - Żeby wszyscy wiedzieli, że jest stanowisko inne niż rządu, że jest stanowisko większości z nas, którzy popierają zakończenie negocjacji budżetowych i zadbanie o to, by te nowe instrumenty mogły funkcjonować - mówił.

Więcej o: