Protesty w rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Posłanka dostała gazem po oczach
Pokojowa manifestacja rozpoczęła się na rondzie Dmowskiego ok. godz. 15.00 - samo rondo zostało przez protestujących przemianowane na rondo Praw Kobiet. Przed 16.00 centrum Warszawy - rondo i ulica Marszałkowska były zablokowane. Funkcjonariusze zatrzymali przemarsz na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Żurawiej. Jednak manifestujący zdołali przejść obok blokady. Część z nich przechodziła przez mniejsze ulice stolicy. Doszło też do blokady Trasy Łazienkowskiej. Kolejny kordon policjantów zablokował czoło pochodu na ulicy Waryńskiego. Policjanci spisywali uczestniczących w zgromadzeniu.
Blokady i zamykanie przez funkcjonariuszy protestujących w tzw. kotłach, o czym pisaliśmy w naszej relacji na żywo z wydarzenia, spowodowały, że doszło do przepychanek obu grup. W efekcie policja użyła gazu łazwiącego - także wobec posłanki Barbary Nowackiej, która okazywała legitymację poselską.
"Posłanka Barbara Nowacka została potraktowana gazem"
- Gdy protest przeniósł się z Marszałkowskiej na Trasę Łazienkowską, jako posłanki byłyśmy tam, żeby monitorować sytuację - informuje "Gazeta Wyborcza" powołując się na relację Małgorzaty Tracz, posłanki Zielonych. - Ludzie usiedli na jezdni. Policjanci z tarczami ruszyli, by ich usunąć. Posłanka Barbara Nowacka (Inicjatywa Polsca - red.) próbowała negocjować, miała wyciągniętą legitymację poselską. Została potraktowana gazem przez policję. Potrzebna była pomoc medyków - dodaje.
- Barbara Nowacka została zaatakowana gazem w trakcie interwencji poselskiej. Jesteśmy z Małgorzatą Tracz. Ustalamy odpowiedzialnych dowódców w celu złożenia skargi do Komendy Stołecznej Policji - informował z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.
W pewnym momencie doszło też do sytuacji, w której to manifestujący okrążyli policję i krzyczeli do policjantów, aby ci się rozeszli. - Tak było. Wylegitymowaliśmy ich - potwierdziła na Twitterze liderka Strajku Kobiet, Marta Lempart.
Manifestacja zakończyła się ok. godz. 19.00. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, policja zatrzymała przynajmniej kilkanaście osób.
Protesty odbyły się też m.in. w Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Szczecinie, Katowicach czy Wrocławiu.
-
Ognisko wścieklizny pod Warszawą. Obszar zagrożenia m.in. w Wawrze i Wesołej. Wydano rozporządzenie
-
Śmierć 12-latka na Górce Szczęśliwickiej. Uderzył głową w ławkę. Urzędnicy usunęli wszystkie w okolicy
-
Strajk Kobiet wraca z protestami, najbliższy w środę. "Funkcjonariusze PiS wychodzą na głupków"
-
Radom. Pościg za autem z przywiązanymi sankami. 19-latek prowadził pod wpływem alkoholu
-
Smog. Dramatycznie zła jakość powietrza w Warszawie i nie tylko. W Józefowie 1300 proc. normy
- Awarie ciepłownicze w Warszawie. Bez ciepła w sumie ponad 100 budynków, w tym szpitale
- Praga-Północ. Awaria rury sieci ciepłowniczej usunięta. Ogrzewanie wraca do mieszkań
- Tragiczny wypadek na Górce Szczęśliwickiej. Nie żyje 12-letni chłopiec
- Praga-Północ. 65 budynków bez ciepła przy -15 stopniach. Wypożyczają grzejniki. "Liczba ograniczona"
- Kłęby pary nad Jagiellońską. Mieszkańcy mieli odzyskać ciepło, ale doszło do kolejnej awarii