Warszawa. ZTM zawiesza nocne kursy metra w weekend. Powodem pandemia

Zawieszone zostają weekendowe kursy metra w nocy. Stanie się to już w terminie z 28 na 29 listopada. Warszawski ZTM argumentuje, że ma to związek z wyraźnym spadkiem liczby pasażerów, a także wysokimi kosztami.

Weekendowe nocne kursy metra są uzupełnieniem siatki połączeń autobusowych. Od godz. 00.00 do 3.00 rano odbywały się łącznie przez cały weekend 34 kursy na linii M1 oraz 35 kursów na linii M2. Rozwój epidemii koronawirusa spowodował jednak, że nocne życie w stolicy zamarło, przez co zauważalny jest również wyraźny spadek liczby pasażerów.

Warszawa. Wyraźny spadek liczby pasażerów nocnych linii. ZTM przeprowadził analizę

Jak podaje ZTM, obecnie jest około 75 proc. mniej pasażerów na liniach metra, niż to miało miejsce wcześniej. W nocnych pociągach jeździ tylko około 24 proc. pasażerów w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Było to podstawą do wydania decyzji o zawieszeniu kursów od 28-29 listopada - informuje portal transport-publiczny.pl.

W zamian do nocnych linii metra w dalszym ciągu będą kursowały autobusy rozwiniętej sieci komunikacji nocnej. Na ten moment pasażerowie mogą się przemieszczać 43 liniami, które docierają do najdalszych rejonów Warszawy, a także kilku gmin.

ZTM przeprowadził analizę wejść i wyjść przez bramki na stacjach metra w noce z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę w godz. 0.00 - 4.00. W ubiegły weekend na obydwie linie weszło łącznie odpowiednio 2 265 i 2 810 osób. W porównaniu z rokiem poprzednim to zaledwie 25 proc. i 31 proc. liczby pasażerów sprzed roku.

Tydzień wcześniej, a więc 14 i 15 listopada liczba pasażerów wynosiła odpowiednio 2 130 i 2 406, co stanowi 20,7 proc. i 23,22 proc. w porównaniu z rokiem 2019. Statystycznie rzecz biorąc i odnosząc te liczby do kursów metra, okazuje się, że średnio od początkowej do końcowej stacji metra jechało ok. 60-80 osób.

Warszawa. Mniej pasażerów od momentu wprowadzenia stref

Wyraźny spadek osób korzystających z nocnych kursów metra zbiegł się z zaostrzeniem obostrzeń wynikających ze stref epidemicznych. Wprowadzenie w stolicy zasad obowiązujących w żółtych strefach od 10 października spowodowała, że wówczas w ciągu weekendu oboma nocnymi liniami jechało odpowiednio 11 602 pasażerów, zaś tydzień wcześniej - 15 021 osób.

W pierwszy weekend obostrzeń czerwonej strefy, czyli 17-18 października liczba ta spadła do 7 035 osób. Następne dni kursowania nocnego metra to także zmniejszająca się liczba pasażerów, najmniejsza odnotowana liczba to 2104 osoby w noc z soboty na niedzielę 7-8 listopada.

Zobacz wideo Miasto było skazane na korki, dlatego zbudowali podwieszane metro
Więcej o: