Organizatorzy Marszu Niepodległości podali trasę. "Zmiana formuły wydarzenia"

Tegoroczny Marsz Niepodległości, który ze względu na pandemię, odbędzie się w formie zmotoryzowanej, wyruszy o 14.00 tradycyjnie z Ronda Dmowskiego w centrum Warszawy. Stąd przejedzie do Ronda Waszyngtona po praskiej stronie Wisły, następnie wróci do Ronda 40-latka przy Dworcu Centralnym i do Ronda Dmowskiego.

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz zaapelował do uczestników przejazdu, aby udekorowali swoje auta i motocykle biało-czerwonymi barwami.

Kilka dni temu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zakazał organizacji Marszu Niepodległości powołując się na zagrożenie epidemiczne w mieście. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zaskarżyło decyzję do sądu. Wczoraj sąd II instancji oddalił zażalenie, na postanowienie sądu I instancji podtrzymujące decyzję prezydenta Warszawy. Sąd powołał się na art. 14 pkt 2 ustawy prawo o zgromadzeniach, która dotyczy zagrożenia życia lub zdrowia w znacznych rozmiarach. 

Zobacz wideo Morawiecki apeluje o rezygnację z Marszu Niepodległości i... planowania sylwestra

Marsz Niepodległości. Zażalenie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka 

Organizatorzy marszu zapowiedzieli, że złożą zażalenie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Decyzja Rafała Trzaskowskiego jest krytykowana również z tego powodu, że prezydent Warszawy pomimo pandemii uczestniczył w niedawnych protestach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

W niedzielę Robert Bąkiewicz zapowiedział, że w 2020 roku marsz w stolicy będzie zmotoryzowany. "Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych uczestników, a przede wszystkim weteranów, którzy co roku nam towarzyszyli, zdecydowaliśmy się zmienić formułę naszego wydarzenia. 11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków do tego, aby przyjechać do Warszawy na rondo Romana Dmowskiego samochodami i motocyklami" - napisano w oświadczeniu na stronie Marszu Niepodległości. W pozostałych miastach organizatorzy chcą tworzyć "spontaniczne spacery" tak, jak ma to miejsce podczas protestów Strajku Kobiet.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania półtorametrowej odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

Więcej o: