Warszawa. Wiceprezydent Paweł Rabiej zdymisjonowany. Jego obowiązki przejęły trzy osoby

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję, że obowiązki zdymisjonowanego wiceprezydenta Pawła Rabieja przejmą trzy osoby. Stołeczny ratusz informuje jednocześnie, że nie zapadła jednoznaczna decyzja, kto będzie nowym wiceprezydentem miasta.

Rafał Trzaskowski we wtorek wieczorem zamieścił na stronie internetowej UM Warszawa oświadczenie ws. Pawła Rabieja. "W związku z tym, że wiceprezydent Paweł Rabiej odpowiedzialny za obszar zdrowia w Urzędzie m.st. Warszawy, w trudnej dla wszystkich sytuacji epidemicznej udał się na urlop bez mojej wiedzy i zgody, podjąłem decyzję o jego dymisji" - czytamy. Dodatkowo przekazał, że za obszar zdrowia, który wcześniej należał do obowiązków Rabieja przejmie wiceprezydent Renata Kaznowska.

Warszawa. Renata Kaznowska przed trudnym zadaniem. "Każdy z wiceprezydentów ma pod opieką obszary ważne"

Prezydent Warszawy był gościem w programie "Kropka nad i", w którym dokładnie wyjaśnił powody dymisji Pawła Rabieja. - Nie wiem, jakim cudem pan prezydent podjął decyzję o urlopie, nie informując o tym ani mnie, ani nikogo w urzędzie. A przecież to ja wydaję pozwolenia na urlopy. Takiego wniosku nikt nie widział, a podobno pan prezydent - tak to tłumaczy - próbował ten wniosek złożyć internetowo. To zachowanie całkowicie niepoważne, stąd też moja decyzja - mówił.

Przejęcie przez Renatę Kaznowskąra obowiązków w obszarze zdrowia ma charakter przejściowy. Póki co w ratuszu nie ma konkretnego planu co do obsadzenia wakatu po Pawle Rabieju. - Jak tylko prezydent Trzaskowski podejmie decyzję o obsadzeniu wakatu, to na pewno poinformuje - powiedziała w rozmowie z TVN24 Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

Na pytanie, dlaczego Kaznowska przejęła akurat służbę zdrowia, mając pod swoją opieką kwestię edukacji rzeczniczka ratusza nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi. 

Warszawa. Renata Kaznowska ocenia pracę przy obszarze zdrowia. "Nie ma tu nawet minuty przestoju"

W 2016 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała Renatę Kaznowską na stanowisko zastępcy prezydenta Warszawy. W samorządzie z kolei pracuje ona od 1994 roku. - Zna Warszawę jak własną kieszeń, zna każdą ulicę i każdy kamień - mówiła w 2016 roku ówczesna prezydent stolicy. Od tego samego roku Kaznowska pełniła ponadto rolę nadzorującą biura Infrastruktury, Drogownictwa i Komunikacji oraz Sportu. Po objęciu stanowiska prezydenta przez Rafała Trzaskowskiego w 2018 roku została przesunięta do nadzorowania edukacji.

W rozmowie z TVN24 Kaznowska wyjaśniła, że nowe obowiązki przejęła od wczesnych godzin porannych w środę. Wiceprezydent Warszawy jest zdania, że zarówno edukacja, jak i służba zdrowia są ciężkimi obszarami. - Jeśli chodzi o mechanizmy w obu obszarach, są one bardzo zbliżone. W obu mamy do czynienia z setkami tysięcy mieszkańców. To gigantyczna odpowiedzialność - dodała Kaznowska.

Najbliższe dni dla wiceprezydent miasta mają być pełne pracy, zwłaszcza w kontekście walki z dostępnością łóżek w szpitalach. - Nie podoba mi się sposób na poszukiwanie łóżek "covidowych". Mam takie wrażenie, że na terenie Warszawy tych łóżek nie przybywa. Z wielkim niepokojem patrzę na to, że mamy poszukiwać w naszych 10 szpitalach kolejnych łóżek z przeznaczeniem dla chorych na COVID-19. To dla nas gigantyczny wysiłek - dodała.

Zobacz wideo Czy Ruch Trzaskowskiego zaangażuje się w protesty?
Więcej o: