Rafał Trzaskowski kontra Marsz Niepodległości. Wystąpił o specjalną opinię

Rafał Trzaskowski zwrócił się do wojewody o opinię w sprawie organizacji tegorocznego Marszu Niepodległości, który jako zarejestrowane zgromadzenie cykliczne nie może się w tym roku odbyć ze względu na epidemię koronawirusa. Tymczasem narodowcy zapowiadają, że marsz i tak się odbędzie. Właśnie ogłosili tegoroczne hasło i pokazali plakat.

"W związku z tym, że Marsz Niepodległości jest wydarzeniem cyklicznym, w obecnej sytuacji epidemicznej i przy obowiązujących obostrzeniach prawnych Rafał Trzaskowski zwrócił się dzisiaj z pismem do wojewody o opinię w zakresie tegorocznego marszu" - napisała na Twitterze Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy.

Decyzja władz Warszawy wynika z faktu, że to wojewoda decyduje o zarejestrowaniu zgromadzenia jako cykliczne. Marsz Niepodległości jest właśnie zarejestrowany jako takie wydarzenie na lata 2017-2020. Oznacza to, że zgodnie z obowiązującym prawem nie może się w tym roku odbyć z powodu epidemii koronawirusa.

Podobną opinię wyrażał w zeszłym tygodniu Rafał Trzaskowski, który jednocześnie podkreślał, że protesty po decyzji TK ws. aborcji są z kolei zgromadzeniem spontanicznym, przez co władze miasta nie mogą ich zakazać. Dodał, że władze miasta - zgodnie z obowiązującymi przepisami - nie rejestrują żadnych zgromadzeń na terenie stolicy.

RMF podaje, powołując się na nieoficjalne informacje, że władze Warszawy rozważają "wydanie zakazu organizacji Marszu Niepodległości".

Marsz Niepodległości. Narodowcy ogłosili hasło i pokazali plakat

Inne zdanie ma jednak organizator Marszu Niepodległości, Robert Bąkiewicz, który zapowiada, że marsz się odbędzie. W poniedziałek narodowcy ogłosili nawet tegoroczne hasło, które brzmi "Nasza Cywilizacja Nasze zasady". Marsz - mimo obowiązującego zakazu - ma się rozpocząć 11 listopada o godzinie 14 na rondzie Dmowskiego.

Organizatorzy opublikowali także tegoroczny plakat, na którym widać mężczyznę w zbroi wbijającego miecz w gwiazdę, która z jednej strony ma kolor czerwony, a z drugiej prezentuje kolory tęczy.

Zobacz wideo Jak wyglądały obchody 100-lecia niepodległości? Podsumowujemy
Więcej o: