Zbiórka na renowację nekropolii przeniesiona do internetu. "Nie chcemy, by wirus pokonał Powązki"

Nie na cmentarzu, a w Internecie - tak prowadzona jest w tym roku tradycyjna zbiórka pieniędzy na renowację Starych Powązek w Warszawie. Zmiana formuły zbiórki wynika z decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy do poniedziałku drugiego listopada.

Pieniądze na ratowanie powązkowskich zabytków można wpłacać na stronie internetowej zrzutka.pl/powazki. Jak powiedział Polskiemu Radiu Marcin Święcicki, Przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, po raz pierwszy od blisko pół wieku zbiórka prowadzona jest na odległość.

Zbiórka na renowację Starych Powązek w tym roku w internecie

- Przez 45 lat zbieraliśmy pieniądze osobiście. Ostatnio mieliśmy około 250 kwestarzy. Zawsze byli to najpopularniejsi artyści, aktorzy, prezenterzy czy dziennikarze. Wspierały nas rozmaite osoby i grupy, jak na przykład zespół Mazowsze, pracownicy kolei czy nawet góral z Nowego Targu. W tym roku też byliśmy na to gotowi, ale w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy zmieniliśmy nasze plany. Na szczęście byliśmy przygotowani na zbiórkę internetową - mówi Marcin Święcicki.

Zobacz wideo Rząd zamyka cmentarze. Morawiecki: Tradycja jest mniej ważna niż życie

Do południa 25 tys. zł

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na renowację trzech kaplic i szesnastu nagrobków oraz uporządkowanie Alei Zasłużonych. Środki pozwolą też zaplanować prace na przyszły rok. - Apeluję do wszystkich warszawiaków i niewarszawiaków o to, aby nie zostawić Powązek bez opieki. To narodowa nekropolia, gdzie pochowanych jest tylu wybitnych Polaków, gdzie są tak wspaniałe dzieła najlepszych polskich rzeźbiarzy, zabytkowe kaplice i nagrobki. Nie chcemy, by wirus pokonał Powązki. Musimy się troszczyć o nasze zabytki. Możemy to zrobić przez Internet, bez wychodzenia z domu - mówi Przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Do południa internetową zbiórkę zasiliło blisko 650 osób, a zebrana kwota przekroczyła 25 tysięcy złotych. Dla porównania, w ubiegłym roku w czasie tradycyjnej kwesty zebrano w sumie 280 tysięcy złotych. Zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl potrwa do 15 listopada.

Więcej o: