Warszawa. Ścieki z Czajki ponownie popłyną Wisłą? Tymczasowy rurociąg może być rozebrany

Rafał Trzaskowski poinformował, że z powodu rosnącego poziomu wody w Wiśle może być potrzebny czasowy demontaż mostu pontonowego z tymczasowym rurociągiem. Demontaż mostu będzie oznaczał ponowny zrzut ścieków z kolektora Czajki do Wisły.

O prawdopodobnym demontażu tymczasowego rurociągu poinformował na Twitterze Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne - Wody Polskie. W czwartek 15 października odbędzie się posiedzenie sztabu kryzysowego, na którym zostaną podjęte decyzje w sprawie dalszego funkcjonowania awaryjnej instalacji.

Warszawa. Ścieki mogą ponownie trafić do Wisły. Demontaż mostu pontonowego może być "konieczny"

"Opady w całym kraju zwiększają poziom wody w Wiśle. Wojsko sygnalizuje, że konieczny może być czasowy demontaż mostu pontonowego z tymczasowym rurociągiem do Czajki" – napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Prezydent dodał, że w takim wypadku rozpocznie się ponowne ozonowanie ścieków oraz wzmożone kontrole jakości wody.

Informacje o możliwej rozbiórce mostu pontonowego potwierdziły również Wody Polskie. "Z uwagi na prognozowane obfite opady deszczu i spowodowane nimi wzrosty stanu wód na Wiśle, jeżeli będzie istniało jakiekolwiek ryzyko dla rurociągu ułożonego na przeprawie pontonowej, zostanie podjęta decyzja o rozłączeniu instalacji przez MPWiK w Warszawie" – czytamy w oświadczeniu PGW WP.

Wody Polskie każdego dnia przekazują do sztabu kryzysowego aktualne informacje dotyczące poziomu wody w Wiśle. Ze względu na intensywne deszcze, występujące od kilku dni w całym kraju, prognozuje się, że woda wzrośnie o ok. 1 metr.

Do awarii kolektora Czajki doszło w sierpniu 2020 r.

Do drugiej awarii kolektora doprowadzającego nieczystości do Oczyszczalni Ścieków Czajka doszło 29 sierpnia bieżącego roku. Tak jak w przypadku awarii z 2019 r., na Wiśle wybudowano tymczasowy most pontonowy. 25 września umieszczono na nim rurociąg, który doprowadza ścieki do oczyszczalni.

Do niekontrolowanego zrzutu ścieków do Wisły doszło również w ubiegłym tygodni, 6 października. Jak poinformował rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marek Smółka, przyczyną zrzutu nieoczyszczonych ścieków do rzeki był deszcz nawalny oraz ogromna ilość śmieci w kanalizacji. Awaria została naprawiona następnego dnia.

Zobacz wideo Budowa mostu pontonowego w Warszawie
Więcej o: