Warszawa "prawie na pewno" w czerwonej strefie. Wymagane limity przypadków już zostały pobite

Warszawa już teraz spełnia wymogi, by wejść do czerwonej strefy obostrzeń - wskazuje na to liczba nowych przypadków koronawirusa, która w ciągu ostatnich 2 tygodni przekroczyła 2,6 tys. zakażeń. Nawet jeśli w stolicy w kolejnych dniach nie byłoby żadnych nowych przypadków, wprowadzenie dodatkowych obostrzeń jest niemal nieuchronne. - Technicznie właściwie mamy taką sytuację, że już powinniśmy być w czerwonej strefie - przyznaje zastępca prezydenta Warszawy, Paweł Rabiej.

W środę 14 października na Mazowszu padł kolejny rekord zakażeń - w ciągu minionej doby na terenie województwa odnotowano aż 1188 nowych przypadków koronawirusa, czyli liczbę, która niedawno jeszcze padała w odniesieniu do całego kraju (w całej Polsce w środę odnotowano ponad 6 tys. nowych przypadków, zmarło aż 116 osób). Gros zakażeń w województwie to przypadki z Warszawy, ale jeszcze przed podaniem środowego rekordu stało się niemal pewne, że stolica najpóźniej w sobotę znajdzie się w czerwonej strefie obostrzeń (obecnie jest w strefie żółtej).

Zobacz wideo „Jesteśmy na wojnie z wirusem, a Polacy zostali wysłani na nią bez uzbrojenia”

Warszawa w czerwonej strefie? "Technicznie już powinniśmy w niej być"

Wszystko dlatego, że zgodnie z wytycznymi sanepidu w strefie czerwonej znajduje się każdy powiat bądź każde miasto, w którym odnotowano ponad 2,1 tysięcy zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Tymczasem w Warszawie ta liczba jeszcze we wtorek przekroczyła 2,6 tysięcy. Nawet jeśli od wtorku w stolicy nie byłoby żadnego nowego zakażenia, Warszawa kwalifikowałaby się do wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.

- Technicznie już powinniśmy być w czerwonej strefie - przyznał w rozmowie z Radiem Kolor wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Jak dodał, stanie się tak "prawie na pewno".

Te słowa potwierdził na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. Pytany przez jedną z dziennikarek, czy w stolicy zostaną ogłoszone dodatkowe obostrzenia, odparł:

Jeśli pyta mnie pani, czy Warszawa zostanie ogłoszona strefą czerwoną to odpowiem, że zmierzamy w kierunku ogłoszenia ponad 100 powiatów jako stref czerwonych. I niestety będzie w tym dość dużo miast

O decyzji ws. ogłoszenia kolejnych czerwonych stref w Polsce (w tym najpewniej Warszawy) resort zdrowia poinformuje w czwartek (w życie wejdą w sobotę).

W czerwonej strefie oprócz obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach oraz na świeżym powietrzu, obowiązują też dodatkowe restrykcje, m.in.:

  • zakaz organizacji targów i konferencji, a także wszelkich wydarzeń kulturalnych, zarówno na świeżym powietrzu, jak i w zamkniętych przestrzeniach
  • zakaz działalności parków rozrywki, wesołych miasteczek i parków rekreacyjnych
  • wszelkie wydarzenia sportowe mogą być organizowane jedynie bez udziału publiczności.
  • w komunikacji miejskiej wolne musi być co drugie miejsce siedzące
  • restauracje i bary muszą się zamykać najpóźniej o godzinie 22
  • w siłowniach, klubach i centrach fitness obowiązuje z kolei limit jednej osoby na 10 mkw.
  • kina mogą działać przy maksymalnym limicie 25 proc. obłożenia obiektu.
Więcej o: