Warszawa. Niektórzy mieszkańcy zapłacą więcej za parkowanie. Cena za roczny abonament z 30 do 1200 zł

Od początku przyszłego roku mieszkańcy Warszawy będą musieli się liczyć ze zwiększonymi opłatami za parkowanie. Abonament roczny w strefach płatnego parkowania wzrośnie z 30 zł do 1200 zł. Tak drastyczna zmiana dotknie jedynie właścicieli co najmniej dwóch samochodów w rodzinie.

Prezydent Rafał Trzaskowski poinformował o rozszerzeniu strefy płatnego parkowania oraz podwyżkach opłat na konferencji prasowej pod koniec września. - Musimy być gotowi na to, że sytuacja gospodarcza w związku z epidemią będzie się pogarszać i będziemy musieli na nią reagować – powiedział wówczas Trzaskowski.

Warszawa. Radni zajmą się podwyżkami opłat za parkowanie. Za roczny abonament zapłacimy nawet 1200 zł

Projektem uchwały zmieniającej dotychczasowe opłaty zajmie się w czwartek 15 października Rada Warszawy. Podstawowa opłata za godzinę parkowania w SPP wzrośnie z 3 zł do 3,90 zł. Za drugą zapłacimy 4,60, za trzecią 5,50, a za następne po 3,90 zł.

To jednak nie wszystkie zmiany przewidziane w uchwale. Najbardziej dotkliwy będzie wzrost ceny rocznego abonamentu za parkowanie na terenie całej Warszawy. Dotychczas wynosił on 30 zł za cały rok. Teraz cena abonamentu wzrośnie do 1200 zł. Zmiana dotyczy tylko drugiego i każdego następnego samochodu w gospodarstwie domowym.

- Zaproponowana wysokość odpowiada cenie 12 biletów miesięcznych ZTM i jest rozwiązaniem co najmniej 2-3-krotnie tańszym niż korzystanie z parkingów komercyjnych. Natomiast możliwe będzie wnoszenie opłaty abonamentowe za każdy kolejny samochód w dwóch ratach po 600 zł. Przy czym drugą ratę będzie należało wnieść na 7 dni przed upływem szóstego miesiąca ważności abonamentu – można przeczytać w uzasadnieniu projektu.

Kolejną negatywną zmianą dla kierowców będzie wydłużenie czasu obowiązywania strefy płatnego parkowania o dwie godziny. Zgodnie z nowym prawem, SPP będzie obowiązywać od godz. 8:00 do 20:00, a nie tak, jak dotychczas, w godzinach 8:00-18:00. Uchwała ma wejść w życie 4 stycznia 2021 roku.

Zobacz wideo Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie


 

Więcej o: