Mazowsze. Co oznaczają syreny alarmowe? Zawyją na terenie całego województwa

W dniach 6-9 października na terenie województwa mazowieckiego zawyją syreny alarmowe. Związane jest to z ćwiczeniami nad systemem wczesnego ostrzegania, towarzyszącymi ćwiczeniu RENEGADE- SAREX-20.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie uspokoił mieszkańców, którzy w tym okresie usłyszą wycie syren. Planowane jest włączenie 3-minutowych, modulowanych dźwięków syren sygnalizujących ogłoszenie alarmu oraz 3-minutowych dźwięków ciągłych, ogłaszających jego odwołanie.

Mazowsze. 3-minutowe dźwięki syren. Urząd uspokaja mieszkańców

- Włączenie syren alarmowych jest elementem ćwiczenia na wypadek powiadamiania o zagrożeniu nalotów z powietrza. W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności - brzmi komunikat Urzędu.

Dodatkowo wytłumaczono, iż zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności dokonywane jest przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie.

W przypadku szczebla wojewódzkiego takie ostrzeżenie wykonuje wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny zostaną uruchomione przez wojewódzkie, powiatowe oraz miejskie Centra Zarządzania Kryzysowego.

Zobacz wideo Andrzej Sośnierz gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (6.10)
Więcej o: