Przez ostatnie dni ścieki z lewego brzegu Wisły płynęły do "Czajki" tymczasowymi rurociągami zamontowanymi na moście pontonowym na Wiśle. W poniedziałek 28 września okazało się, że w wyniku intensywnych opadów doszło do awarii jednej z pomp obsługujących tymczasową instalację. To oznaczało konieczność wyłączenia jednej z nitek i zrzut części ścieków do Wisły. Jednakże Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji informowało, że niezwłocznie rozpoczęło się ich ozonowanie.
>>> Warszawa. Ścieki znów są zrzucane do Wisły. MPWiK: Doszło do usterki jednej z pomp <<<
W związku z awarią pompy ważącej sześć ton, zaczęły się prace naprawcze - urządzenie wysłano do serwisu. Na jej miejscu wodociągowcy zainstalowali dwie pompy zastępcze dla tymczasowego układu. Rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Marek Spółka przekazał 2 października, że ich montaż zakończył się pełnym sukcesem. Jak donosi TVN24, obie pompy zostały uruchomione testowo w nocy ze środy na czwartek:
Na obecną chwilę, w trakcie prób, zrzut ścieków do Wisły nie odbywa się. Całość ścieków jest kierowana do "Czajki" układem tymczasowym.
MPWiK w związku z awariami układu przesyłowego prowadzi codzienne badania próbek wody z Wisły w Warszawie i siedmiu innych miejscach na terenie województwa mazowieckiego. "Dementujemy informacje, że awaryjny zrzut ścieków do Wisły ma bezpośredni wpływ na pogorszenie ekologicznego stanu wody w Wiśle, a także w Bałtyku. Potwierdzają to codzienne wyniki badań MPWiK i na bieżąco publikowane raporty Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku" - czytamy na stronie instytucji.
Na razie ścieki do oczyszczalni "Czajka" płyną tymczasowym rurociągiem na moście pontonowym. Na początku października zaczął się nowy etap nad alternatywnym układem przesyłowym ścieków pod Wisłą. Wodociągowcy przystąpili właśnie do wykonania przewiertu pod dnem Wisły. Przewierty mają być dwa, obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia jednego z nich od strony ul. Świderskiej.
Zobacz też: Minister środowiska o karach dla Warszawy za zrzut ścieków
Przekop ma zostać poprowadzony minimum siedem metrów pod dnem rzeki, a ułożone w nim zostaną rury o średnicy 1,2 m. Prace będą prowadzone bezwykopową metodą z wykorzystaniem technologii Direct Pipe - ta umożliwia jednocześnie drążyć tunel i układać rurociąg. Przewiert ma zacząć się na przełomie listopada i grudnia.