Praga-Północ. Umorzono śledztwo w sprawie śmierci sześciu psów policyjnych

Prokuratura podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa w sprawie sześciu psów policyjnych, które zginęły podczas awarii ciepłowniczej. Doszło do niej 21 lutego w godzinach wieczornych w pomieszczeniach laboratorium kryminalistycznego, znajdującego się przy ulicy Jagiellońskiej na Pradze-Północ w Warszawie.

Zalanie gorącą wodą laboratorium kryminalistycznego doprowadziło do śmierci sześciu psów policyjnych o imieniach Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long.

Praga-Północ. Prokuratura wydała decyzję w sprawie śmierci psów

W rozmowie z TVN24 prokurator Katarzyna Skrzeczkowska z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga powiedziała, że śledztwo zostało umorzone "wobec braku znamion czynu zabronionego".

- Czynności były prowadzone pod kątem czynu polegającego na nieumyślnym spowodowaniu w dniu 21 lutego 2020 roku zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób lub mieniu w wielkich rozmiarach poprzez spowodowanie uszkodzenia urządzenia użyteczności publicznej w wyniku awarii ciepłowniczej - powiedziała.

Praga-Północ. Podano przyczynę awarii rurociągu

W ramach przeprowadzanego śledztwa przesłuchano około 20 osób, a ponadto uzyskano niezbędną dokumentację dotyczącą eksploatacji rurociągu. Dodatkowo przeprowadzono sekcję zwłok psów, a także oględziny miejsca zdarzenia.

- Zebrane dowody nie pozwoliły na przedstawienie komukolwiek zarzutów w tej sprawie. Nie stwierdzono też zaniedbań ze strony podmiotów lub osób odpowiedzialnych za konserwację odcinka instalacji ciepłowniczej - wyjaśniła Skrzeczkowska.

Ustalając dokładną przyczynę awarii ciepłowniczej, śledczy podali "nieszczelność na styku płyt kanałowych, które przykrywały rurociąg, w efekcie czego dochodziło do przenikania wód opadowych, co z kolei wywołało korozję tych rur".

Zobacz wideo Busem wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Potrącił trzy osob
Więcej o: