Warszawa. "Ścieki przelewają się do Wisły". Stołeczny ratusz reaguje na zarzuty prezesa Wód Polskich

Prezes Wód Polskich napisał na Twitterze, że mieszkańcy stolicy po raz kolejny zaalarmowali go o ściekach "przelewających się do Wisły". Ratusz odpowiedział, że powodem takiej sytuacji są zjawiska atmosferyczne, o których on, jako prezes Wód Polskich, wiedzieć powinien.

Niemal miesiąc temu doszło do awarii układu przesyłowego, którego zadaniem jest transportowanie ścieków z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni "Czajka". Od tamtego czasu trwają dyskusje na temat funkcjonowania tego systemu.

Prezes Wód Polskich reaguje na głosy mieszkańców

W niedzielne popołudnie prezes Wód Polskich Przemysława Daca zamieścił na swoim profilu na Twitterze film, na którym widać rzekome "przelewanie się ścieków do Wisły". Post spotkał się z licznymi komentarzami ze strony internautów. "Zaniepokojeni mieszkańcy poinformowali nas, że ścieki się przelewają do Wisły" - napisał Daca na Twitterze, apelując jednocześnie do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Rafała Trzaskowskiego, aby zabrali w tej sprawie stanowisko.

Stołeczny ratusz odpowiada. Odpowiedzialne przelewy burzowe

Okazuje się, że za wszystko odpowiedzialne są warunki atmosferyczne. - To przelewy burzowe, które są wykonywane każdorazowo przy obfitych opadach deszczu. Zjawisko naturalne, a Wody Polskie, których pan Daca jest prezesem, wydają na to pozwolenie - zaznaczyła rzeczniczka prasowa warszawskiego ratusza Karolina Gałecka.

Sytuacja zaobserwowana przez mieszkańców Warszawy jest efektem deszczowej pogody, panującej w stolicy od sobotnich godzin wieczornych. Podczas ulew do kanałów dostają się olbrzymie ilości wody, których nie są w stanie pomieścić żadne systemy kanalizacyjne. Jej nadmiar może skutkować podtopieniami, co jest realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców i funkcjonowania miasta.

"Dlatego tak istotne jest sprawne odprowadzanie nadmiaru wód opadowych do zbiorników wodnych, np. rzeki, co chroni mieszkańców miasta przed zagrożeniem sanitarnym. Zgodnie z obowiązującym polskim prawem w ciągu roku przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą wykonać do 10 takich zrzutów na każdy z przelewów. Funkcjonowanie przelewów burzowych zapewnia warszawiakom ochronę przed zalaniem, co w przypadku gwałtownych zjawisk pogodowych, jak nawalne, intensywne opady, jest priorytetem" - wyjaśnia na stronie MPWiK.

Zobacz wideo Minister środowiska o karach dla Warszawy za zrzut ścieków
Więcej o: