Pomnik Jana Pawła II przed Muzeum Narodowym. Przedstawia papieża z głazem

We wtorek na dziedzińcu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie stanął nietypowy pomnik Jana Pawła II trzymającego głaz. To sposób na upamiętnienie papieża z okazji setnej rocznicy jego urodzin. Autorem rzeźby jest Jerzy Kalina, twórca pomnika smoleńskiego na placu Piłsudskiego.

Postawiony przez Muzeum Narodowym pomnik przedstawiający Jana Pawła II zostanie oficjalnie odsłonięty w najbliższy czwartek, w ramach obchodów roku papieskiego. Instalację już teraz można podziwiać na dziedzińcu muzeum - nosi nazwę "Zatrute źródło", a jej autorem jest rzeźbiarz Jerzy Kalina, twórca pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy placu Piłsudskiego (przedstawiającego symboliczne schody), a także współtwórca scenografii podczas pielgrzymek Jana Pawła II.

Zobacz wideo Papież: JPII kazał odłożyć 'do archiwum' sprawę molestowania

Pomnik Jana Pawła II przed Muzeum Narodowym. Przedstawia papieża rzucającego głazem

Pomnik przedstawia Jana Pawła II, który trzyma w dłoniach głaz i stoi w basenie wypełnionym czerwoną cieczą. Jak opisywała "Wyborcza Warszawa", ma to być artystyczna odpowiedź na głośną rzeźbę Maurizia Cattelana, przedstawiającą papieża przygniecionego meteorytem. Została ona zniszczona przez posłów Zjednoczenia Chrześcijańsko- Narodowego podczas prezentacji w Zachęcie w 1999 roku (uznano ją za profanację). Symbolika pomnika Jana Pawła II autorstwa Kaliny jest szeroka. W notce Muzeum Narodowego cytowanej przez "Wyborczą" czytamy:

Sam tytuł, zobrazowana postać świętego trzymającego wielki głaz oraz czerwona woda w niecce fontanny nawiązują do polskich mitów i symboli. Stawiają pytania o rolę sztuki, tradycji i pamięci.
W ujęciu Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile. Zaproponowane ujęcie postaci pozwala podjąć wiele wątków interpretacji. Sam artysta postrzega papieża jako człowieka, który odegrał decydującą rolę w najnowszej historii Polski i Europy, rozpoczął proces przemian historycznych, społecznych i duchowych
Więcej o: