Awaria kolektora "Czajki". Rozpoczęto próbny przesył ścieków tymczasowym rurociągiem

MPWiK rozpoczęło już próbny przesył ścieków rurami umieszczonymi na moście pontonowym, zbudowanym po awarii kolektora ściekowego oczyszczalni "Czajka'. Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, nieczystości już wkrótce przestaną wpadać do Wisły.

W czwartek Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przekazało, że trwają próby obciążeniowe mostu pontonowego, którym przebiega odcinek tymczasowego rurociągu na Wiśle. Przeprowadzono też ostatnie prace związane ze stabilizowaniem rurociągu na całej jego trasie.

Awaria "Czajki". Nowy rurociąg coraz bliżej. Rozpoczęto próbny przesył ścieków

Dzień później rozpoczęto już próbny przesył ścieków rurami po moście pontonowym, o czym poinformował na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Teraz zespół MPWiK Warszaw sprawdza stabilność i szczelność rurociągu, a także monitoruje pracę systemu pompującego ścieki do rur. Musimy mieć pewność, że awaryjny system jest bezpieczny i będzie wydajny" - podkreślił Trzaskowski. 

Budowa mostu pontonowego na Wiśle rozpoczęła się 8 września. Dzień później żołnierze połączyli dwa brzegi rzeki. Rurociągiem zainstalowanym na moście ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy mają ponownie popłynąć do oczyszczalni "Czajka". Obecnie wciąż prowadzony jest awaryjny zrzut nieczystości do Wisły.

Most pontonowy to rozwiązanie awaryjne, które ma funkcjonować do końca listopada. Po uruchomieniu tego tymczasowego przesyłu kolejny awaryjny rurociąg ma zostać ułożony pod dnem Wisły. 

Do awarii kolektora przesyłowego oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. 

Więcej o: