Podstawówka na Muranowie zamknięta z powodu koronawirusa. Jeden z nauczycieli zakaził się na weselu

Szkoła Podstawowa nr 210 na warszawskim Muranowie zawiesiła zajęcia stacjonarne do przyszłego tygodnia. Powodem jest wykrycie koronawirusa u jednego z nauczycieli. - Zatelefonował do mnie i powiedział, że był na weselu, na którym - jak się teraz okazało - był ktoś chory. Wydałam zarządzenie o przejściu na pracę zdalną - relacjonowała w TVN24 dyrektorka placówki.

Na stronie internetowej Szkoły Podstawowej numer 210 im. Bohaterów Pawiaka przy ulicy Karmelickiej w Warszawie pojawił się komunikat, w którym poinformowano, że placówka zostaje zamknięta z powodu zakażenia koronawirusem, które wykryto u jednego z nauczycieli. "Zgodnie z procedurami COVID-19 i decyzją sanepidu, zajęcia stacjonarne zostają zawieszone w dniach 3-7 września 2020 roku" - podano w komunikacie. 

Zobacz wideo Katarzyna Hall: Szkoła powinna mieć możliwość elastycznego reagowania

Szkoła na Muranowie zamknięta. Nauczyciel zakaził się koronawirusem na weselu

W szkole uczy się na co dzień około 500 dzieci. Jak podkreśliła dyrekcja, zajęcia zdalne będą odbywały się "w miarę możliwości". Zakażony nauczyciel nie zdążył mieć styczności z uczniami - spotkał się jednak z innymi nauczycielami podczas dwóch rad pedagogicznych, które odbyły się przed rozpoczęciem roku. Gdy otrzymał informację o potwierdzeniu zakażenia koronawirusem, niezwłocznie skontaktował się z dyrekcją. 

Zatelefonował do mnie i powiedział, że był na weselu, na którym - jak się teraz okazało - był ktoś chory

- powiedziała ma antenie TVN24 Ewa Halicka, dyrektorka podstawówki. Jak dodała, wówczas rozpoczęło się wdrażanie procedur epidemiologicznych. - Opinie o zgodzie na zdalny tryb nauki wydał sanepid. Następnie zwróciłam się z prośbą o decyzję do burmistrza, a po otrzymaniu pozytywnej decyzji wydałam zarządzenie, że przechodzimy na pracę zdalną na trzy dni, czyli czwartek, piątek i poniedziałek - poinformowała.

Podstawówka na Muranowie to pierwsza szkoła podstawowa w Warszawie, która została zamknięta w trakcie roku szkolnego 2020/2021 z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem. Wcześniej - jeszcze pod koniec sierpnia - prywatna szkoła sióstr niepokalanek na Kabatach poprosiła o zgodę na przesunięcie rozpoczęcia roku z powodu wykrycia zakażenia u jednego z pracowników. Z kolei inna z placówek - Zespół Szkół Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznych przy ul Krasnołęckiej w Warszawie - zdecydowała się na rozwiązanie pośrednie. Jak opisuje TVN Warszawa, po wykryciu koronawirusa u jednego z uczniów klasy pierwszej na edukację zdalną zostały skierowane tylko osoby z jego klasy oraz wychowawca.