Burza nad Warszawą. "Setki wyładowań na minutę", wiatr 95 km/h. Straż w akcji

Zalana Wisłostrada przy Cytadeli, połamane drzewa, problemy komunikacji miejskiej i wstrzymane lądowania na Lotnisku Chopina - wieczorna burza dała się Warszawie we znaki.
Bardzo gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. Notowano porywy wiatru 95 km/h (Warszawa-Filtry). Natężenie opadów sięgało 10 mm/10 minut. Na Bielanach spadły 22 litry deszczu

- przekazało w komunikacie na Twitterze IMGW.

Zobacz wideo Dlaczego intensywne opady powodują podtopienia w stolicy?

Na niebie był istny "stroboskop", a ściana deszczu przysłoniła widok, co widać na licznych nagraniach, które pojawiły się w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych. 

Wiatr łamał drzewa. Jak donosi warszawska "Gazeta Wyborcza", nawałnica uniemożliwiła lądowania na Lotnisku Chopina, a na wysokości Cytadeli zalana została Wisłostrada. Problemy miały również tramwaje. "Zerwane sieci tramwajowe są przy Wolskiej (okolice Redutowej), przy Kaliskiego (na wysokości ul. Archimedesa). Na Grójeckiej połamane gałęzie spadły przed tramwajem" - informowała "Wyborcza".

St. kpt. Michał Konopka z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m. st. Warszawy w TVN24 podał, jaka była sytuacja ok. godz. 21. - W tym momencie mamy ok. 100 zgłoszeń, zgłoszenia zaczęły spływać ok. godziny 19, kiedy zaczęła się burza nad Warszawą - powiedział. Jak dodał, kolejne zgłoszenia spływają "jedno za drugim". - Czekają nas wieczór i noc pełne pracy - powiedział st. kpt. Konopka.

Burza w Warszawie. Połamane drzewa i zalane domy

Jak poinformował strażak, "zgłoszenia dotyczą głównie powalonych konarów, powalonych drzew, które leżą na ciągach komunikacyjnych, chodnikach, ulicach, placach zabaw". - Trudno wyodrębnić jedną dzielnicę, która by szczególnie ucierpiała - podkreślił. - Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Uszkodzone zostało mienie - głównie samochody, na które spadły konary drzew - dodał.

Jak powiedział, kilkanaście zgłoszeń dotyczyło zalanych domów i garaży.

Burze w województwie mazowieckim. Ostrzeżenia 2. i 3. stopnia

W całym województwie mazowieckim obowiązują ostrzeżenia IMGW przed burzami. Na zachodzie od Warszawy i w samej stolicy są to alerty drugiego stopnia, ale ostrzeżenia we wschodniej części zostały na mapie IMGW zaktualizowane do trzeciego, najwyższego poziomu. Chodzi o powiaty: wołomiński, otwocki, miński, wyszkowski, ostrowski, węgrowski, siedlecki, sokołowski i łosicki.

Aktualną sytuację pogodową można śledzić w aplikacji Windy:

---

W poniedziałek 31 sierpnia już po godz. 7:00 rano czekamy na Was w Poranku "Szkoła w czasie pandemii" na Gazeta.pl. Wraz z dziennikarzami radia TOK FM i redakcji Wyborcza.pl będziemy rozmawiać m.in. z ekspertami, nauczycielami i dyrektorami szkół o tym, czy Polska jest odpowiednio przygotowana na powrót uczniów do placówek od 1 września.

Więcej o: