AWACS nisko nad Warszawą. Samolot wczesnego ostrzegania NATO jest na ćwiczeniach w Polsce

Kto w sobotę rano spojrzał w niebo nad Warszawą, miał szansę na nietypowe widoki. Nad stolicą kilkukrotnie przeleciał samolot wojskowy NATO Boeing E-3 Sentry. To samolot wczesnego ostrzegania (AWACS), którzy przyleciał do Polski na ćwiczenia. Maszyna przelatywała nisko nad miastem, co pozwalało zaobserwować charakterystyczny radar nad kadłubem.

Przelot nietypowego samolotu nad Warszawą wiele osób uwieczniło na zdjęciach i nagraniach, którymi dzielą się w mediach społecznościowych. W sobotę przed południem kilka okrążeń nad stolicą robił samolot AWACS.

AWACS nad Warszawą

Samolot leciał dość nisko nad ziemią - na wysokości ok. 1000 metrów - oraz prawdopodobnie wykonywał manewr touch-and-go na warszawskim Okęciu (tzn. lądował na pasie i bez zatrzymania od razu startował). Dzięki niewielkiej wysokości przelotu i lądowaniom samolot był dobrze widoczny. 

Maszyna wystartowała z lotniska pod Krakowem, przyleciała nad Warszawę, gdzie krążyła około godzinę; następnie skierowała się na Śląsk i po kilku okrążeniach ponownie wylądowała na krakowskim lotnisku. 

Trasa samolotu AWACSTrasa samolotu AWACS Fot. radarbox.com/

Polsko-amerykańskie ćwiczenia w ramach NATO

AWACS przyleciał do Polski z bazy Geilenkirchen na zachodzie Niemiec w ramach ćwiczeń polskiego i amerykańskiego lotnictwa "Aviation Detachment Rotation 20-4". Samolot będzie stacjonował w Polsce między 21 a 28 sierpnia. 

Według oficjalnej informacji NATO, załoga AWACS ma wspierać polskie i amerykańskie myśliwce w czasie manewrów. W komunikacie czytamy, że ćwiczenia z udziałem samolotu wczesnego ostrzegania były planowane od dawna i są częścią wsparcia NATO na wschodniej flance, trwającego nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. 

Portal wojsko-polskie.pl informuje, że w ramach ćwiczeń do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku przyleciało "kilkuset amerykańskich żołnierzy i kilkanaście samolotów F-16 z 480 Eskadry z Bazy Lotniczej Spangdahlem w Niemczech". Polscy i amerykańscy piloci będą ćwiczyć m.in. walki w powietrzu, wykorzystanie uzbrojenia i tankowanie w powietrzu. Loty w ramach ćwiczeń potrwają do 11 września. Ćwiczenia z tankowania w powietrzu zaplanowane są na 7-11 września.

AWACS oznacza statek powietrzny wczesnego ostrzegania (ang. Airborne Early Warning And Control). Jego zadaniem jest m.in. wykrywanie innych samolotów, a także okrętów. Do tej grupy należy kilka różnych modeli samolotów. NATO-owska maszyna goszcząca w Polsce to Boeing E-3 Sentry. Charakterystyczny radar nad kadłubem pozwala podczas lotu na wysokości 10 tys. m na nadzór obszaru powietrznego o powierzchni 312 000 km2 (czyli tyle, ile wynosi powierzchnia Polski) - opisuje defence24.pl

Zobacz wideo Więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce? „To niczego w naszym bezpieczeństwie nie poprawi”
Więcej o: