W piątek w Polsce padł rekord liczby zakażeń koronawirusem - odnotowano 809 nowych przypadków, czyli najwięcej od początku epidemii. W województwie mazowieckim odnotowano 104 nowe przypadki. Więcej w skali Polski było ich tylko w województwie śląskim (259) i małopolskim(144).
Z najnowszych informacji przekazanych przez sanepid wynika, że na terenie Warszawy na kwarantannie domowej przebywa obecnie 905 osób, a izolacją objętych jest 469, a nadzorem epidemiologicznym - 416. W szpitalach hospitalizowanych jest 341 osób z podejrzeniem zakażenia COVID-19.
W stolicy wciąż pojawiają się nowe ogniska koronawirusa. Ostatnio zakażenie wykryto w kilku zakładach pracy, a także m.in. wśród pracowników centrum handlowego Arkadia - jeden ze sklepów przeszedł dezynfekcję, a część obsługi została skierowana na kwarantannę.
Jak podaje TVN Warszawa, jedną z osób, które otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa jest Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi Południe. - Rzeczywiście pan burmistrz dzisiaj rano [w czwartek - red.] otrzymał informację o pozytywnym wyniku testu. Czuje się dobrze, jak na razie przechodzi wirusa bezobjawowo - powiedział w rozmowie z portalem Michał Szweycer z urzędu dzielnicy. - Wytypowaliśmy osoby, które miały bezpośredni kontakt z burmistrzem. Wszystkie czują się dobrze - dodał. Teraz wytypowane osoby czekają na dalsze instrukcje od sanepidu, a sam urząd został dodatkowo zdezynfekowany i działa bez zmian.
Dotychczasowy rekord dotyczący dobowej liczby zakażeń nie został jeszcze pobity - padł 7 kwietnia, gdy na Mazowszu odnotowano 182 nowe przypadki koronawirusa. Przez kolejne miesiące - maj, czerwiec i lipiec - liczba nowych przypadków spadała i najczęściej wahała się w granicach od 50 do 70. Pierwszy niepokojący wzrost odnotowano 23 lipca, gdy sanepid poinformował o 104 nowych przypadkach koronawirusa.