Nowe ognisko koronawirusa na Mazowszu. Siedem osób wróciło znad morza

- Mamy do czynienia z ogniskiem domowym związanym z powrotem z wakacji - czytamy w komunikacie przesłanym portalowi Gazeta.pl przez Joannę Narożniak z mazowieckiego sanepidu. Osoby zakażone to mieszkańcy powiatu pułtuskiego. Siedmioro z nich brało udział we wspólnym wyjeździe wakacyjnym do Trójmiasta pod koniec lipca. Ósma zarażona osoba to matka jednego z uczestników wyjazdu nad morze.
Zobacz wideo

- Mamy do czynienia z ogniskiem domowym związanym z powrotem z wakacji. Pierwsze zgłoszenie o zachorowaniu z tego ogniska wpłynęło do PSSE w Pułtusku dnia 31.07.2020 r. Kolejnych 6 wyników pozytywnych w kierunku SARS-CoV-2 wpłynęło 01.08.2020 r. Są to osoby z bezpośredniego kontaktu z pierwszym przypadkiem - czytamy w komunikacie przesłanym portalowi Gazeta.pl przez rzeczniczkę prasową Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Joannę Narożniak.

W związku z wykryciem ogniska koronawirusa w powiecie pułtuskim kwarantanną zostało objętych 29 osób, a nadzorem epidemiologicznym 38. Rzeczniczka mazowieckiego sanepidu informuje, że dochodzenie epidemiologiczne wciąż trwa, a liczby te mogą się jeszcze zmienić.

Na ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce z uwagi na trwający sezon wakacyjny w rozmowie z Gazeta.pl zwracał uwagę dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W jego opinii dalszy rozwój epidemii zależeć będzie między innymi od tego, jak poważnie Polacy podejdą do kwestii COVID-19, między innymi poprzez prawidłowe noszenie maseczek.

Więcej o: