Ul. Lecha Kaczyńskiego zamiast al. Armii Ludowej? Radni PiS mówią "sprawdzam" obietnicy Trzaskowskiego

Stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli, że złożą projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego. Radni przypomnieli, że prezydent stolicy Rafał Trzaskowski obiecywał wniosek w tej sprawie po wyborach prezydenckich.

Radny PiS Piotr Mazurek zaznaczał, że radni mówią "sprawdzam" i chcą pomóc w wypełnieniu tego zobowiązania.

Przygotowaliśmy projekt uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy ustanawiającej ulicę śp. profesor Lecha Kaczyńskiego, ustanawiający tę ulice w miejscu, w którym ona już była, w świadomości mieszkańców zdążyła się zapisać. Chcemy, żeby ulica Lecha Kaczyńskiego zastąpiła aleję Armii Ludowej. Aleję, której nazwa powinna zostać zmieniona zgodnie z opinią Instytutu Pamięci Narodowej w związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej

- powiedział Piotr Mazurek. Radny podkreślił, że nazwa ulicy upamiętni tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, zmarłego w trakcie wykonywania obowiązków państwowych, wcześniej prezydenta Warszawy i współtwórcę Muzeum Powstania Warszawskiego.

Uchwała ws. nadania imienia L. Kaczyńskiego jednej z ulic na pierwszej sierpniowej sesji

Najbliższa sesja rady miasta jest zaplanowana na 30 lipca, jednak, jak mówi rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka, sprawa nie zostanie na niej poruszona, ponieważ radni zajmą się absolutorium dla prezydenta.

Uchwała wejdzie pod obrady na pierwszej sierpniowej sesji przede wszystkim z szacunku do osoby ś.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także z szacunku do radnych. Nie chcemy procedować tej uchwały w porach nocnych

- powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej rzeczniczka ratusza. Wniosek trafi najpierw do miejskiej komisji nazewnictwa. To do radnych należy ostateczna decyzja w tej sprawie. Ratusz jeszcze nie zdecydował, którą z warszawskich ulic zarekomenduje w tekście wniosku.

Spór o zmianę nazwy ulicy

W Warszawie od kilku lat toczy się spór o zmianę nazwy al. Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego. W 2017 roku na mocy zarządzenia o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego m.in. przez nazwy ulic wydanego przez wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę zmieniono nazwę alei Armii Ludowej na ul. Lecha Kaczyńskiego. Starą nazwę przywrócono w 2018 roku. Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał uchylenie zarządzanie wojewody w sprawie nazwy ulicy i jest ona nadal al. Armii Ludowej.

Zobacz wideo Dzień, który wstrząsnął Polską
Więcej o: